آیا شما هم مدام احساس می کنید بیمار هستید؟

به گزارش مجله یافان، خبرنگاران/زنجان متخصص اعصاب و روان گفت: اختلال هیپوکندریا اختلالی است که در فرد خود بیمار انگاری به وجود می آورد.

آیا شما هم مدام احساس می کنید بیمار هستید؟

فاطمه رستم خانی صبح امروز (20 فروردین) در جمع مجله یافان، با بیان اینکه یکسری از افراد طی مراجعاتی که به مراکز مراجعه دارند، بیان می نمایند که به طور دائم احساس سوزش گلو، داغی و مور مور شدن بدن و سرفه دارند، به خصوص در زمان هایی که اخبار کرونا را پیگیری می نمایند، در رابطه با اختلال هیپوکندریا، اظهار کرد: اختلال هیپوکندریا اختلالی است که در آن بیمارانگاری به وجود می آید و اکنون به دلیل اینکه بیماری کرونا بسیاری جدی بوده و به طور دائم در این رابطه صحبت می گردد، در افراد دغدغه ذهنی ایجاد شده و به فرد احساس بیمار بودن دست می دهد.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد ذکر شده با علائم بسیار خفیف به پزشک های مختلف مراجعه می نمایند که بسیار خطرناک است، اضافه کرد: مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی در این برهه زمانی سبب افزایش شیوع بیماری کرونا و شاید بیمار شدن فرد خواهد شد؛ بنابراین باید بیماری های روانپزشکی را بشناسیم و با توجه به شرایط خود از تکنیک هایی برای کاهش این افکار استفاده کنیم.

این روانپزشک با بیان به اینکه مراجعان مختلف سئوالاتی مانند چرا استرس من دائم در حال افزایش است و چرا روز به روز حساسیت من به آمار منفی و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا بیشتر می گردد، مطرح می نمایند، توضیح داد: ویروس کرونا به عنوان یک ویروس نوظهور، خود سبب اضطراب غیر واقعی می گردد و همه افراد را به نوعی تحت تاثیر خود قرار داده و برای همه تهدید جمعی است.

متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه ترس مسری بوده و به عبارتی ترس ترس می آورد، ادامه داد: در شرایط کنونی قبل از اینکه همه گیری ویروس کرونا اتفاق بیافتد، همه گیری استرس شکل می گیرد و استرس با سرعت و شدت بیشتری در جامعه افزایش پیدا می نماید، به طوری که همه افراد دچار این استرس می شوند و افکار منفی آنان را آزار می دهد.

رستم خانی در رابطه با سوءگیری شناختی، اظهار کرد: افراد دارای سوءگیری شناختی با توجه به افکار و هیجانات منفی که دارند (فردی که استرس بالا، غمگینی، افسردگی، اضطراب دارد) بیشتر روی نکات منفی توجه نموده و آن ها را می بیند. در زمینه کرونا باید واقع بین باشیم نه سوءگیری منفی و نه سوءگیری مثبت داشته باشیم.

وی در رابطه با ویروس کرونا، اعلام کرد: همانطور که می دانیم 80 درصد افراد علائم خاصی ندارد و فقط 20 درصد افراد مبتلا به کرونا دارای علائم شدید هستند و 2 درصد از بیماری نیز منجر به مرگ و میر می گردد ولی افراد دارای سوءگیری شناختی با توجه به خطای شناختی که دارند باعث مسائل حادی در این افراد می گردد، به طوری که دچار خطای شناختی شده و دچار افسردگی بعد از کرونا می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 10 خرداد 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 262

به "آیا شما هم مدام احساس می کنید بیمار هستید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شما هم مدام احساس می کنید بیمار هستید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید