آقای فتاح! کاخ ها را به وزارت میراث فرهنگی بسپارید

به گزارش مجله یافان، شبکۀ سمن های میراث فرهنگی استان تهران در نامۀ سرگشاده به پرویز فتاح از رییس بنیاد مستضعفان خواست پروندۀ کاخ های در اختیار این بنیاد را با سپردن به وزارت میراث فرهنگی ببندد.

آقای فتاح! کاخ ها را به وزارت میراث فرهنگی بسپارید

در این نامه آمده: کاخ های سعدآباد، نیاوران و مرمر از شمار اموال شخصی خانوادۀ پهلوی خارج بوده و می توان مالکیت عمومی را بر آن ها حاکم دانست و ماهیتاً جزو اموال عمومی محسوب شده و متعلق به قاطبۀ مردم ایران وخارج از شمول مالکیت یا تصرف بنیاد مستضعفان اند. ضمن این که درآمد بلیت فروشی ناچیزتر از آن است که به کار مستضعفانِ مشمولِ خدمات بنیاد بیاید و نگه داری موزه هم کاری تخصصی است.

متن کامل نامه از این قرار است:

ریاست محترم بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

جناب آقای پرویز فتاح

با درود.

اظهارات اخیر جنابعالی در تلویزیون، بازتاب های بسیاری در شئون مختلف جامعه داشته است. ما، شبکۀ سمن های میراثی استان تهران که در بر گیرندۀ سازمان های مردمِ نهادِ کوشا در حوزه های میراث فرهنگی، میراث معنوی، صنایع دستی، و گردش گری در استان تهران هستیم، نیز ضمن سپاس گزاری از طرح مسایل مبرم آن نهاد با مردم و درخواست پی گیری برخی شبهات مطرح شدۀ دیگران دربارۀ پرونده و سرانجامِ آتش زدن ها، تابلو ها و فرش های مکان های تاریخی مورد بحث و نیز پی گیریِ شرایط دیگر کاخ ها و مکان های تاریخی، علاقه مندیم توجه جنابعالی را به موضوعات مهم دیگری نیز جلب و از جنابعالی برای اقدام در این خصوص طلب یاری کنیم.

همان گونه که می دانید مبنای طرح موضوع مالکیت بنیاد مستضعفان بر کاخ های مرمر، سعدآباد و نیاوران، حکم مورخ 14 اسفندماه 1357 امام خمینی است که در آن گفته شده:

تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسلۀ پهلوی و شاخه ها و عمال و مربوطین به این سلسله، که در طول مدت سلطۀ غیرقانونی از بیت المال مسلمین غصب کرده اند، به نفع مستضعفین و کارگران و کارمندانِ ضعیف مصادره شود.

مبنای حکم ایشان این بود که، چون حکومت سلسلۀ پهلوی غصبی بوده، بنابراین اموالی هم که در این دوره توسط آن ها و عمال شان به دست آمده، غصبی است.

اما، چنان که دکتر طهماسب مظاهری سرپرستِ پیشینِ بنیاد نیز اشاره کرده اند، کاخ های سعدآباد، نیاوران و مرمر از شمار اموال شخصی خانوادۀ پهلوی خارج بوده و می توان مالکیت عمومی را بر آن ها حاکم دانست.

برای نمونه، کاخ مرمر در دورۀ سلطنت رضاشاه با هزینۀ شهرداری تهران ساخته شده و بعدتر نیز از سوی دولت به شهرداری واگذار شد؛ کاخ نیاوران از اساس به عنوان میهمان سرای دولت ساخته شد و حالت خانه ای سازمانی را داشت و به همین سبب بخشی از عرصۀ جنوبی آن به پارک تبدیل شده و در اختیار مردم قرار گرفت و مجموعۀ سعدآباد نیز گرچه بعد ها به نام فرزندان رضاشاه سند خورد، اما با بودجه های عمومی و دولتی ساخته شده بود.

از این رو، مستقل از آنچه در اسناد مالکیت این کاخ ها نوشته شده، آن ها ماهیتا جزو اموال عمومی محسوب شده و متعلق به قاطبۀ مردم ایران ولذا از شمول مالکیت یا تصرف بنیاد مستضعفان خارج اند.

این موضوع علاوه بر جنبۀ حقوقی، جنبۀ کاربردی و بهره برداری نیز دارد که به موضوع فعالیت بنیاد مستضعفان مربوط می شود. علی القاعده وظیفۀ بنیاد برابرِ حکم حضرت امام، این است که اموال شخصی سلسلۀ پهلوی و شاخه ها و کارگزارانِ آن ها را بگیرد و برای مستضعفان به مصرف برساند. در این حال اگر بنیاد کاخ های سعدآباد، نیاوران و مرمر را بگیرد، آیا باید آن ها را بفروشد تا درآمد فروش آن ها را صرف مستضعفان کند؟ آیا باید در اراضی این کاخ ها برای محرومان و مستضعفان خانه سازی کند؟ و یا به چه شکل دیگری باید آن ها را به مصرف خدمت رسانی به مستضعفان برساند؟

طبیعی است که در عمل هیچ یک از این گزینه ها متصور و شایسته نبوده و هم چنان که جنابعالی نیز در صحبت های اخیر لطف و توجه تان به میراث تاریخی را نشان داده اید نمی توان کاخ هایی را که جزو مواریث تاریخی و فرهنگی یک ملت هستند به این اَشکال یا به اَشکال مشابهی از میان برد.

نیز اگر بنیاد قرار را بر این بگذارد که این کاخ ها را در اختیار گرفته، به شکل موجود حفظ کند، و در اختیار بازدید عمومی قرار دهد، باید گفت اولا درآمدِ حاصل از فروشِ بلیت این کاخ ها به آن اندازه نیست که یاریی به وضعِ حالِ مستضعفان کند، ثانیا بنیاد باید دانش تخصصی و هزینه های هنگفتی را صرف نگه داری و بازسازی مداوم این کاخ ها سازد که با توجه به وظایف بنیاد مبنی بر اختصاص هزینه ها به مستضعفان، علی القاعده توجیه پذیر نیست، و ثالثا در این صورت موازی کاری یی تخصصی با نهادی دولتی در زمینۀ موزه داری نیز پیش می آید که خلاف اصول بازسازیی، میراثی و مدیریتی است.

از این رو، مُصرّانه از شما خواهشمندیم ضمن بستن پروندۀ پی گیریِ آن نهاد برای تصاحب شمار جدیدی از کاخ ها، دستور فرمایید با وجودِ همۀ نقد هایی که بر عملکرد وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردش گری داریم، دیگر اماکنِ همانند نیز در اختیار این وزارتخانه - مسئول و متولی میراث فرهنگی کشور - قرار گیرد، تا این مواریث فرهنگی در سازمان اصلی خود قرار یابند و با موازین تخصصی نگهداری و ترمیم شوند.

می افزاییم این درخواست دربارۀاموال تاریخی منقولی که طی این سال ها از این کاخ ها خارج شده و گویا در انبار های بنیاد قرار دارند نیز صدق می کند.

باشد که این جنابعالی باشید که این عمل نیک را به نامِ خود در تاریخ آن بنیاد ثبت کنید.

با سپاس و آرزوی توفیق روزافزون.

شبکه سمن های میراث فرهنگی استان تهران

منبع: فرارو
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 524

به "آقای فتاح! کاخ ها را به وزارت میراث فرهنگی بسپارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای فتاح! کاخ ها را به وزارت میراث فرهنگی بسپارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید