آداب و رسوم و شیوه زندگانی مردمان در کتاب شگفتی های مردم دنیا

به گزارش مجله یافان، نشر فرهنگ معاصر کتاب شگفتی های مردم دنیا به قلم ژرژ برنارد دپینگ ترجمه میرزاحبیب اصفهانی تصحیح، مقدمه، توضیحات و تصویرگذاری مریم ط. قشقایی زیر نظر و پیشگفتار نصرالله پورجوادی را به چاپ رساند.

آداب و رسوم و شیوه زندگانی مردمان در کتاب شگفتی های مردم دنیا

کتاب غرائب قواعد ملل که به قلم ژرژ برنارد دپینگ در اوایل قرن نوزدهم به زبان فرانسوی به نوشته شده است درباره آداب و رسوم و شیوه زندگانی مردم دنیا است. ترجمه این کتاب به پارسی در زمان خود نه تنها توانست دریچه ای از فرهنگ های دیگر به روی ایرانیان بگشاید، بعلاوه توانست نثر پارسی را یک گام بزرگ در راه سادگی و مفهوم بودن به پیش برد.

میرزا حبیب در زمره نخستین مترجمانی است که کتاب هایی از زبان های اروپایی، مستقیم و یا با واسطه زبان عربی به فارسی ترجمه نموده است. او بعلاوه در تحول نثر پارسی در دوره تازه مقامی شامخ به خود اختصاص داده است. این دو ویژگی را می توان در کتاب نام آشنای حاجی بابای اصفهانی، و بعلاوه در کتاب های دیگر او مانند گزارش مردم گریز اثر مولیر و نیز کتاب غرائب قواعد ملل ملاحظه کرد.

کاری که در تصویر گذاری کتاب غرائب در ایران شده، برای هیچ کتاب دیگری تا به امروز به این صورت انجام نگرفته است. این کتاب را اگر نویسنده فرانسوی و مترجمان عربی و پارسی آن بدین صورت می دیدند مسلما از همه غرائبی که در کتاب توضیح داده اند برایشان غریب تر می بود. چاپ کتاب مصور کتاب غرائب بعلاوه می تواند گویای پیشرفتی باشد که هنر کتاب و کتاب آرایی در سال های اخیر در ایران به خود دیده است.

نشر فرهنگ معاصر کتاب شگفتی های مردم دنیا به قلم ژرژ برنارد دپینگ ترجمه میرزاحبیب اصفهانی تصحیح، مقدمه، توضیحات و تصویرگذاری مریم ط. قشقایی زیر نظر و پیشگفتار نصرالله پورجوادی در 338 صفحه به بهای 580 هزار تومان را به چاپ رساند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 خرداد 1402 بروزرسانی: 27 خرداد 1402 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1602

به "آداب و رسوم و شیوه زندگانی مردمان در کتاب شگفتی های مردم دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم و شیوه زندگانی مردمان در کتاب شگفتی های مردم دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید