5علت آب دادن فن کویل [آنالیز علت

به گزارش مجله یافان، فن کویل یکی از تجهیزات خنک کننده پرکاربرد در بسیاری از اماکن عمومی است. این دستگاه به طور معمول کارایی بالایی دارد و به علت ساختار و طراحی ساده، کمتر دچار ایرادات جدی می گردد. اما در مواقعی ممکن است به علت آب دادن فن کویل عملکرد دستگاه دچار اشکال گردد.

5علت آب دادن فن کویل [آنالیز علت

عوامل مختلفی زمینه ساز بروز این مشکل می شوند که در این مطلب از مجله مجله یافان آن ها را آنالیز خواهیم کرد. چنانچه به خدمات تعمیر و سرویس فن کویل احتیاج دارید، می توانید به وسیله ثبت درخواست، از متخصصان و تعمیرکاران، مشاوره رایگان دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

  • گرفتگی لوله زهکشی رایج ترین دلیل آب دادن فن کویل شناخته می شود.
  • اختلال در پمپ نیز می تواند به عنوان دلیل آب دادن فن کویل باشد که احتیاج به آنالیز دارد.
  • مشکل مسدود شدن لوله زهکشی فن کویل مرتبا اتفاق می افتد و عمدتاً به دلیل وجود جریان آب در فن کویل است.

فن کویل چیست؟

قبل از اینکه بدانیم دلیل آب دادن فن کویل چیست، بهتر است با ساختار و عملکرد این دستگاه بیشتر آشنا شویم. در واقع فن کویل یک دستگاه مشابه پنکه با عملکرد کولرآبی است که وظیفه آن چرخش مداوم هوا در یک فضای گرم به وسیله یک سیم پیچ باله ای شکل است.

در داخل این سیم پیچ باله ای آب گرم یا سرد دائماً در گردش است و در نتیجه، این چرخش مداوم و انتقال حرارت بین هوا و سیم پیچ موجب تهویه هوا و خنک شدن محیط می شود. معمولاً فن کویل یک ساختار بسته مستطیلی شکل است که فیلتر هوا در قسمت اولیه یا ورودی آن قرار می گیرد تا ذرات را فیلتر کند و فن برقی و کویل را تمیز نگه دارد.

دلیل آب دادن فن کویل چیست؟

یکی از مسائلی که ممکن است کاربران فن کویل با آن روبرو شوند، آب دادن دستگاه است. دلیل آب دادن فن کویل می تواند علل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آنالیز آن ها می پردازیم.

1. گرفتگی لوله زهکشی

گرفتگی لوله زهکشی شایع ترین دلیل آب دادن فن کویل از قسمت پشت دستگاه است که باعث ایجاد یک گودال آب بزرگ روی زمین می شود. معمولاً انسداد یا گرفتگی لوله زهکشی به دلیل تجمع موادی نظیر خاک، گردوغبار، لجن، کپک یا قارچ ایجاد می شود.

هنگامی که این مواد در لوله زهکشی جمع می شوند، منجر به تأخیر در جریان آب در FCU داخلی می شود؛ بنابراین، ورودی آب به لوله زهکشی کندتر از حد میانه است. این پدیده منجر به ذخیره آب اضافی و درنتیجه نشت آب از واحد تهویه مطبوع می شود.

2. فیلتر هوا و سینی آب کثیف

توجه داشته باشید که فیلتر هوا و سینی آب کثیف ممکن است منجر به نشت آب فن کویل شود. یک فیلتر هوای کثیف جریان هوا روی کویل اواپراتور را مسدود می نماید و باعث می شود دمای هوای اطراف سیم پیچ اواپراتور کاهش یابد، در چنین مواقعی یخ در بخش فن کویل داخلی تشکیل می شود.

درنتیجه زمانی که فن کویل خاموش است، گرمای هوای اطراف باعث می شود یخ روی کویل اواپراتور ذوب شود و آب از فن کویل آغاز به چکیدن کند.

3. خرابی پمپ

پمپ خراب به عنوان یک دلیل آب دادن فن کویل شناخته می شود؛ زیرا هنگامی که پمپ خراب است فن کویل با اختلال روبرو می شود و آبی که از تشت سرریز شده، نمی تواند به لوله زهکشی کشیده شود. پس از مدت زمان طولانی، هنگامی که آب زیادی در سینی جمع می شود، آغاز به نشت آب در فضای بیرون می نماید.

4. مبرد کم

همان طور که در بخش فیلتر هوا و سینی آب کثیف گفتیم، مبرد کم، فشار را در سیستم فن کویل کاهش می دهد و باعث یخ زدن و یخ زدگی کویل اواپراتور می شود. هنگامی که یخ آغاز به ذوب شدن می نماید، آب آغاز به نشت از فن کویل می نماید.

5. نصب ضعیف فن کویل داخلی (FCU)

نصب ناصحیح فن کویل به عنوان یک دلیل آب دادن فن کویل شناخته می شود. زمانی که فن کویل به درستی نصب نشود، ممکن است باعث نشت آب شود.

شما باید اطمینان حاصل کنید که نصب لوله زهکشی داخلی FCU کمتر از لوله زهکشی UPVC 16 میلی متری نباشد. چراکه عدم توجه به این موضوع باعث می شود که آب به آرامی جریان نداشته باشد، بنابراین آب از پنل جلویی نشت می نماید.

نحوه حل مشکل آب دادن فن کویل

حال که با 5 دلیل آب دادن فن کویل آشنا شدیم، اکنون راه های برطرف کردن دلیل آب دادن فن کویل را موردآنالیز قرار می دهیم؛ زیرا در بعضی موارد می توانید بدون تماس با تعمیرکار، خودتان دست به کار شوید و این اختلال را برطرف کنید.

1. حل مشکل مسدود شدن لوله زهکشی

برای برطرف دلیل آب دادن فن کویل بهتر است در نگاه اول لوله زهکشی را لایروبی کنید. برای این کار یک لوله پلاستیکی به طول 4 ~ 5 متر آماده کنید، یکسر آن را در لوله تخلیه میعانات قرار دهید و سر دیگر را به شیر حمام وصل کنید (برای فیکس کردن بهتر می توانید یک واشر به یکسر لوله ببندید.)

با استفاده از فشار آب، لوله را لایروبی کنید. پس از لایروبی کامل لوله زهکشی را مجدداً متصل نموده و دستگاه را روشن کنید. در نظر داشته باشید که مشکل مسدود شدن لوله زهکشی فن کویل مرتبا اتفاق می افتد و عمدتاً به دلیل وجود جریان آب در فن کویل است.

این مشکل شرایط را برای زندگی قارچ ها، جلبک ها و غیره فراهم می نماید که البته استفاده از جلبک کش می تواند تا حد قابل توجهی این اختلال را برطرف کند.

2. حل مشکل فیلتر هوا و سینی آب کثیف

برای حل مشکل فیلتر هوا و سینی آب کثیف علاوه بر تمیز کردن منظم سینی و فیلتر هوا، آنالیز سیستماتیک رسوب و شستشوی آن نیز پیشنهاد می شود. نکته مهم این است که باید خط لوله فن کویل، شیب مناسبی داشته باشد. در اغلب مواقع اگر آب از سینی جمع آوری آب فن کویل به بیرون نشت می نماید، معمولاً به دلیل مشکل مواد عایق حرارتی است که باید تقویت شود.

3. حل مشکل پمپ خراب

همان طور که پیش تر گفته شد پمپ خراب به عنوان یک دلیل آب دادن فن کویل شناخته می شود که می تواند منجر به اختلال در عملکرد فن کویل شود. برای آنالیز و برطرف این مشکل باید حتماً با یک تعمیرکار تماس بگیرید؛ زیرا در اغلب موارد تعویض پمپ آسان ترین راه برطرف نشتی آب است.

بیشتر بخوانید: تفاوت کنوکتور با فن کویل چیست؟

4. حل مشکل کاهش مبرد

برای حل مشکل مبرد کم بهتر است ابتدا به صورت موقت قسمت منجمد کویل اواپراتور را ذوب کنید و سپس در جهت تعمیر اساسی با یک تعمیرکار حرفه ای در ارتباط باشید.

5. حل مشکل نصب نادرست فن کویل داخلی (FCU)

نصب ناصحیح از دیگر دلایلی است که حتماً باید به وسیله تعمیرکار عیب یابی شود و پس از آنالیز این مشکل به وسیله تعمیرکار برطرف شود. البته در بعضی موارد خود شخص نیز می تواند در صورت آنالیز شرایط فن کویل و آنالیز اتصالات لوله ها تا حد قابل توجهی از نشت آب جلوگیری کند.

جمع بندی

به طورکلی انواع فن کویل­ عمدتاً از فن های گریز از مرکز و مبدل های حرارتی کویل تشکیل شده اند. در یک نگاه کلی وظیفه فن کویل انتقال مداوم یا متناوب هوا باهدف خنک شدن و حفظ رطوبت محیط است. این سیستم درواقع یک فن با عملکرد کولرآبی است.

در این مطلب به این نکته پرداختیم که دلیل آب دادن فن کویل چیست و چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد. شما با به کارگیری راهکارهای ارائه شده می توانید موانع جزئی را برطرف کنید؛ اما توصیه می کنیم برای امور تخصصی به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا از بروز مسائل جدی تر در دستگاه جلوگیری شود.

سؤالات متداول

دلیل آب دادن فن کویل چیست؟

به طورکلی دلیل آب دادن فن کویل می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد اما در اغلب مواقع اگر فن کویل به درستی نصب نشود و یا انسداد لوله زهکشی داشته باشد، نشتی آب خواهد داشت.

چگونه فن کویل را تمیز کنیم؟

ابتدا فن کویل را خاموش کنید و صبر کنید تا خنک شود. سپس پنل را بردارید و برای پاک کردن گردوغبار از سر برس روی جاروبرقی بهره ببرید. در ادامه از یک پارچه خشک برای تمیز کردن کلی فن کویل بهره ببرید.

دلیل درست کارنکردن فن کویل چیست؟

معمولاً افزایش مقاومت باعث کاهش حجم هوا (CFM) می شود و می تواند باعث سرد شدن یا گرم شدن نامناسب فضا شود. بعلاوه ممکن است مسائلی در توزیع هوا وجود داشته باشد. اگرچه ممکن است تنظیمات به درستی اعمال شده باشد، اما سیستم کانال و تحویل به فضا ممکن است برای دستیابی به سرمایش یا گرمایش کافی نباشد.

چگونه از آب دادن فن کویل جلوگیری کنیم؟

  • فیلترهای هوای آن را عوض کنید.
  • خط تخلیه کندانس را تمیز کنید.
  • وقتی بیرون هوای گرم است، از زیاد کردن فن کویل بپرهیزید.
  • هر 6 ماه یک بار آن را تمیز کنید.
  • از استفاده مداوم و بیش ازحد آن بپرهیزید.
  • در طول روز کمی به آن استراحت دهید.
منبع: آچاره
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1609

به "5علت آب دادن فن کویل [آنالیز علت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5علت آب دادن فن کویل [آنالیز علت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید