کویر مرنجاب اصفهان؛ گشت و گذار در سرزمین بی هیاهوی ایران

به گزارش مجله یافان، سفر به کویر مرنجاب با وجود کاروانسرای شاه عباسی، علاوه بر جاذبه طبیعت گردی آن، از جنس سفرهای تاریخی نیز محسوب می گردد.

کویر مرنجاب اصفهان؛ گشت و گذار در سرزمین بی هیاهوی ایران

برای سفر به کویر مرنجاب و رفتن به دریاچه نمک و کاروانسرای مشهور این منطقه، همراه ما شوید تا لحظه های مجذوب نمایندهی را در این گشت وگذار با هم تجربه کنیم.

موقعیت کویر مرنجاب در جغرافیای ایران

کویر مرنجاب در محدوده استان اصفهان واقع شده است. این منطقه از زیباترین سرزمین های کویری ایران محسوب می گردد و شهرستان آران و بیدگل اصفهان با فاصله ای در حدود 50 کیلومتریِ جنوب آن واقع شده اند.

در شمال کویر مرنجاب، دریاچه نمک آران و بیدگل که از جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه محسوب می گردد، دیده می گردد. پارک ملی کویر و بیابان بزرگ بند ریگ که از منطقه ها مهم و با ارزش کویر ایران هستند از سمت شرق، همسایه مرنجاب شده اند و بر اهمیت این کویر افزوده اند. در محدوده غربی این کویر، شهرستان قم و دریاچه نمک حوض سلطان که از دیدنی ترین دریاچه های آینه ای ایران است، جا خوش نموده اند.

کویر مرنجاب ظرفیت گردشگری بالایی از لحاظ ویژگی های طبیعی، جانوری و تاریخی دارد و درمیان کویرهای ایران، یکی از شناخته شده ترین آن هاست. کاروانسرای مرنجاب، جزیره سرگردانی، چاه دستکن و دریاچه نمک از جاذبه های خاص اقلیم این منطقه است که گردشگران را به سمت خود می کشاند.

کاروانسرای مرنجاب؛ پایدار از زمان صفوی تا به امروز

داخل کاروانسرا - عکس از مهدی حسین علی

حدود 40 کیلومتر باید از ابتدای جاده مرنجاب دور شوید تا بنای پایدار و پرابهتی را ببینید که زمانی مقر نظامی کشور محسوب می شد و مملو از سربازان و محافظان بوده است. این قلعه یکی دیگر از کاروانسراهای ساخته شده در زمان شاه عباس صفوی است که به دستوری وی بنا شد و اهمیت فوق العاده ای داشته است.

کاروانسرای مرنجاب در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل بنا شده و علت ساخت آن، پیش بینی های نظامی برای محافظت از کشور در مقابل هجوم بیگانگان به نقاطی همانند اصفهان و کاشان، به وسیله دریاچه نمک بوده است. بعلاوه این کاروانسرا به علت آن که در راستا جاده ابریشم واقع شده، جایی برای استراحت کاروان ها و تجار بوده است.

عکس از ظهیری

350 متر زیربنا، 29 اتاق و برج های دیده بانی، این بنای بزرگ مربعی شکل را کامل می نماید. این کاروانسرا بعلاوه یکی از عجیب ترین جاذبه های کویر مرنجاب را شامل می گردد و آن وجود قنات آب شیرین در این سرزمین گرم و بیابانی است. در حالی که این سرزمین به دریاچه نمک و اقلیم کویری خود مشهور است، قنات آب شیرین کاروانسرا، جاذبه ای قابل تأمل برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می گردد.

کاروانسرای مرنجاب با وجود بازسازی ها، اکنون به عنوان اقامتگاهی سنتی در دل کویر، پذیرای گردشگران است تا سفری مهیج و تاریخی را برای آنان رقم بزند. اقامت شبانه در این کاروانسرا و تماشای آسمان ستاره باران کویر، لذت بخش ترین قسمت سفرتان خواهد شد.

چاه دستکن؛ موهبتی در کویر مرنجاب

چاه دستکن در کویر مرنجاب

اگر از کاروانسرای مرنجاب، 5 کیلومتر به سمت شرق آن پیش برویم به چاهی جامانده از تاریخ می رسیم که با آب شیرین خود، موهبتی برای برطرف تشنگی شتران کویر محسوب می گردد. چاه دستکن در ناحیه شرقی کویر مرنجاب حفر شده و به اعتقاد بسیاری مقدس است. طبق حکایت ها و روایت های موجود، این چاه را امام هشتم شیعیان، در طی برگشت به مشهد حفر نموده و به همین علت تقدس یافته است.

دریاچه نمک آران و بیدگل؛ تماشای زیبایی بی بدیل

دریاچه نمک آران و بیدگل - عکس از سیدمحسن قریشی

یکی از زیباترین پدیده های سرزمین های کویری ایران، دریاچه های نمک است که می توانید با دوربین عکاسی، قاب هایی زیبا از آن بسازید و از آرامش آن لذت ببرید. دریاچه نمک آران و بیدگل یا همان دریاچه مسیله، در محدوده کویر مرنجاب و با فاصله ای نزدیک به 9 کیلومتر از کاروانسرای مرنجاب گستره سفید خود را به رخ می کشد. بیشتر نمک خوراکی کشور از این دریاچه مثلثی شکل تأمین می گردد. اطراف این دریاچه را زمین های باتلاقی پوشانده است و توجه به این نکته در راستا رسیدن به آن مهم است.

گاهی که این دریاچه با بارش باران روبرو می گردد، سطح سفید آن با لایه نازکی از آب پوشاند می گردد. بعد از تبخیر آب و خشک شدن مجدد دریاچه، صحنه های بسیار مجذوب نماینده و دیدنی روی گستره سفید و نمک اندود آن پدید می آید. تمام سطح دریاچه آران و بیدگل پس از تبخیر، با چند ضلعی های سفید فرش می گردد که این اشکال نامنظم هندسی با نام پلی گون شناخته می گردد. اما دیدنی های دریاچه آران و بیدگل تنها به این پدیده ختم نمی گردد؛ جزیره ای سرگردان در این نمکزار وجود دارد که زیبایی رازآلود این منطقه را افزون نموده است.

جزیره سرگردان؛ زیبایی در دلِ دریاچه نمک

عکس از سمیرا طاهری

جزیره سرگردان در دل دریاچه نمک جا خوش نموده و خاصیت جادویی به این دریاچه سفیدپوش بخشیده است. این جزیره در زمان کوتاهی از سال که امکان بارش در منطقه وجود دارد، زیبایی خودش را نمایان می نماید. کافی است تا بارانی ببارد و لایه نازکی از آب سطح دریاچه را بپوشاند، حرکت های ملایم آب، این تصور را بوجود می آورند که جزیره در سطح آب شناور و سرگردان است. خطای دید ناشی از سراب و نامشخص بودن خط انتهای این جزیره یکی دیگر از دلایل سرگردانی آن است. به علت این خطاهای دید جالب و مجذوب نماینده، نام جزیره سرگردان برای این منطقه انتخاب شده است و در مدت کمی که شرایط بارندگی در دریاچه نمک وجود دارد، جزیره سرگردان یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب برای اهل سفر خواهد بود.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

پوشش گیاهی کویر مرنجاب

در کویر مرنجاب پوشش گیاهی و جانوری متنوع است و این امر خود علتی برای اهمیت و مجذوب نمایندهیت این کویر است. در میان گیاهان شورپسند این سرزمین گرم و کویری، بوته هایی همانند اسکنبیل، قیچ، ارته و درخت های گز و تاغ دیده می گردد. در گوشه وکنار جاده مرنجاب که راستا منتهی به این کویر است، درخت های گز و تاغ بیش از همه به چشم می خورد.

پوشش جانوری کویر مرنجاب

جالب است بدانید که حیوانات بسیاری نیز ساکن این سرزمین هستند و با تأمین آب و غذای خود در این کویر روزگار می گذارنند. آفتاب پرست، شغال، گربه شنی، روباه شنی، بزمجه، گرگ، مار، عقرب و… نمونه ای بافت متنوع جانوری کویر مرنجاب است.

گشت وگذار درکویر مرنجاب

کویر مرنجاب - عکس از امیرحسین کشاورز

یکی از تفریحات مجذوب نماینده سفر به کویر، شترسواری است که هواداران بسیاری دارد. با هر گام آهسته ای که شتر برمی دارد، آرامش کویر به وجودتان منتقل می گردد و سفری خاطره ساز برای تان رقم می زند. اما اگر دنبال هیجان هستید، می توانید آفرود سواری را تجربه کنید که لحظاتی پر از آدرنالین برای تان خواهد ساخت. نباید فراموش کنید که آفرودسواری با تمام حس لذت بخشی که دارد، می تواند به بافت کویر صدمه بزند. بنابراین اگر هوادار حفظ محیط زیست هستید و به پایداری سرزمین های کویری علاقمندید، از زمان های طولانی آفرودسواری و حرکات افراطی و غیراصولی آن دوری کنید.

کویر مرنجاب در شب و تماشای آسمان درخشان مرنجاب

بعد از یک پیاده روی لذت بخش به روی شن های داغ کویر در طول روز و عکس های زیبایی که از حال وهوای خورشیدی کویر ثبت نموده اید، حالا وقتش رسیده که آرامش و زیبایی شب را به آغوش بکشید و دوربین تان را پر از قاب های درخشان آسمان شب کنید. مفرح ترین تجربه سفر به کویر، شب زنده داری و چشم دوختن به آسمان است. در کویر مرنجاب این شانس را دارید که علاوه بر چادر زدن و کمپینگ، در کاروانسرای شاه عباسی نیز اقامت داشته باشید و شب را در بام آن با ستاره ها و رصد نقش ونگار آسمان، صبح کنید. شب های کویر به حدی دیدنی هستند که شما را وسوسه می نماید که تا طلوع خورشید بیدار بمانید.

برترین زمان سفر به مرنجاب

کویر مرنجاب هم مثل دیگر منطقه ها بیابانی ایران، آب وهوای آن دمای بالایی دارد و به همین علت تنها در فصل های خنک سال رفتن به این منطقه مقدور است. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، باید بدانید که فصل پاییز برترین زمان رفتن به این کویر است و گرمای روز و سرمای شب آن قابل تحمل تر از سایر زمان های سال است. بعلاوه اگر در فصل بهار راهی این منطقه شدید، حتماً روزهای ابتدایی فروردین، را برای سفر انتخاب کنید تا با گرمای طاقت فرسای مرنجاب روبرو نشوید.

آن چه که پیش از سفر باید بدانیم

عکس از مهدی اشراقی

کویرنوردی شکل خاصی از سفر است که احتیاج به شرایط و لوازم خاصی هم دارد. سفر به کویر حتماً باید به شکل گروهی باشد و یک راه بلد حرفه ای که تجربه این سبک سفر را دارد، در گروه همراهی تان کند. در انتخاب لباس و کفش، باید گرما و آفتاب شدید روز و سختی راه پیمایی راستا را حتماً در نظر بگیرد. ذخیره آبی که همراه دارید، باید جوابگوی تشنگی شما باشد و توجه به این نکته بسیار لازم است.

در کوله سفرتان وجود لوازمی همانند، لباس خنک برای روز، لباس گرم برای شب، کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، جعبه یاری های اولیه، غذاهای کم حجم و فاسدنشدنی، مواد قندی، کفش و دمپایی اضافه، نقشه و… الزامی است. بعلاوه برای دور بودن از خطر گزیدگی، بهتر است، کرم دفع حشرات و پمادهای التیام بخش گزیدگی نیز در کوله بارتان بگنجانید. در هنگام پیاده روی مراقب نیش گزنده و خطرناک ساکنان کویر باشید و از کفش مناسب بهره ببرید.

چگونگی رسیدن به مرنجاب و جاذبه های آن

جاده دریاچه نمک - عکس از مهدی حسین علی

برای رفتن به کویر مرنجاب باید خودتان را به شهرستان آران و بیدگل برسانید و پس از گذشتن از خیابان محمد هلال، میدان حرم و خیابان عباس آباد به بلوار ارتش برسید. این بلوار را تا جایی پیش بروید که به دو راهی جاده مرنجاب و جاده آران و بیدگل به فیض آباد برسید. در راستا جاده مرنجاب پیش بروید و نزدیک به 40 کیلومتر برانید تا به کاروانسرای مرنجاب برسید.

کویر مرنجاب - عکس از سیاوش نعمتی

برای رفتن به دریاچه نمک، پیش از رسیدن به کاروانسرای مرنجاب، در فاصله تقریببی 5 کیلومتری، به یک دور راهی خواهید رسید که یکی از آن های جاده دریاچه نمک است و شما را به سمت این دریاچه دیدنی راهنمایی می نماید.

برای رفتن به چاه دستکن کافی است، بعد از گذشتن از کاروانسرای شاه عباسی در جاده مرنجاب تا 5 کیلومتر پیش بروید. بعلاوه بعد از رسیدن به این چاه به یک دو راهی خواهید رسید که راستا سمت چپ شما را به جزیره سرگردان می رساند.

کویر مرنجاب و تجربه خاطره ساز آن

کویرنوردی تجربه ای منحصربه فرد و لذت بخش است که دنیایی از حس های خوب را به آدمی منتقل می نماید. اقلیم ایران با تنوع بالایی که دارد، این فرصت طلایی را برای طبیعت گردها و گردشگران عاشق کویر فراهم نموده است. کویر مرنجاب هم مثل سایر کویرهای طلایی کشورمان، دیدنی و مجذوب نماینده است. این سفر مهیج را تجربه کنید و لحظه های ناب آن را با همسفران خود شریک شوید تا تبدیل به خاطره ای شیرین شوند. هر کویرگرد دنیایی از دانستنی های ارزشمند به دست خواهد آورد که نشر آن برای سایرین بسیار سودمند خواهد بود. پس اگر چنین تجربه ای را در تاریچه سفرهایتان دارید، اطلاعات مفید خود را در اختیار عاشقان کویر قرار دهید تا دیگران هم مثل شما سفری خوش را تجربه نمایند و خاطره های شیرین کویر را با خود به سوغات ببرند.

منبع:چطـور

سفر به کویر مرنجاب با وجود کاروانسرای شاه عباسی، علاوه بر جاذبه طبیعت گردی آن، از جنس سفرهای تاریخی نیز محسوب می گردد.

برای سفر به کویر مرنجاب و رفتن به دریاچه نمک و کاروانسرای مشهور این منطقه، همراه ما شوید تا لحظه های مجذوب نمایندهی را در این گشت وگذار با هم تجربه کنیم.

موقعیت کویر مرنجاب در جغرافیای ایران

کویر مرنجاب در محدوده استان اصفهان واقع شده است. این منطقه از زیباترین سرزمین های کویری ایران محسوب می گردد و شهرستان آران و بیدگل اصفهان با فاصله ای در حدود 50 کیلومتریِ جنوب آن واقع شده اند.

در شمال کویر مرنجاب، دریاچه نمک آران و بیدگل که از جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه محسوب می گردد، دیده می گردد. پارک ملی کویر و بیابان بزرگ بند ریگ که از منطقه ها مهم و با ارزش کویر ایران هستند از سمت شرق، همسایه مرنجاب شده اند و بر اهمیت این کویر افزوده اند. در محدوده غربی این کویر، شهرستان قم و دریاچه نمک حوض سلطان که از دیدنی ترین دریاچه های آینه ای ایران است، جا خوش نموده اند.

کویر مرنجاب ظرفیت گردشگری بالایی از لحاظ ویژگی های طبیعی، جانوری و تاریخی دارد و درمیان کویرهای ایران، یکی از شناخته شده ترین آن هاست. کاروانسرای مرنجاب، جزیره سرگردانی، چاه دستکن و دریاچه نمک از جاذبه های خاص اقلیم این منطقه است که گردشگران را به سمت خود می کشاند.

کاروانسرای مرنجاب؛ پایدار از زمان صفوی تا به امروز

داخل کاروانسرا - عکس از مهدی حسین علی

حدود 40 کیلومتر باید از ابتدای جاده مرنجاب دور شوید تا بنای پایدار و پرابهتی را ببینید که زمانی مقر نظامی کشور محسوب می شد و مملو از سربازان و محافظان بوده است. این قلعه یکی دیگر از کاروانسراهای ساخته شده در زمان شاه عباس صفوی است که به دستوری وی بنا شد و اهمیت فوق العاده ای داشته است.

کاروانسرای مرنجاب در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل بنا شده و علت ساخت آن، پیش بینی های نظامی برای محافظت از کشور در مقابل هجوم بیگانگان به نقاطی همانند اصفهان و کاشان، به وسیله دریاچه نمک بوده است. بعلاوه این کاروانسرا به علت آن که در راستا جاده ابریشم واقع شده، جایی برای استراحت کاروان ها و تجار بوده است.

عکس از ظهیری

350 متر زیربنا، 29 اتاق و برج های دیده بانی، این بنای بزرگ مربعی شکل را کامل می نماید. این کاروانسرا بعلاوه یکی از عجیب ترین جاذبه های کویر مرنجاب را شامل می گردد و آن وجود قنات آب شیرین در این سرزمین گرم و بیابانی است. در حالی که این سرزمین به دریاچه نمک و اقلیم کویری خود مشهور است، قنات آب شیرین کاروانسرا، جاذبه ای قابل تأمل برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می گردد.

کاروانسرای مرنجاب با وجود بازسازی ها، اکنون به عنوان اقامتگاهی سنتی در دل کویر، پذیرای گردشگران است تا سفری مهیج و تاریخی را برای آنان رقم بزند. اقامت شبانه در این کاروانسرا و تماشای آسمان ستاره باران کویر، لذت بخش ترین قسمت سفرتان خواهد شد.

چاه دستکن؛ موهبتی در کویر مرنجاب

چاه دستکن در کویر مرنجاب

اگر از کاروانسرای مرنجاب، 5 کیلومتر به سمت شرق آن پیش برویم به چاهی جامانده از تاریخ می رسیم که با آب شیرین خود، موهبتی برای برطرف تشنگی شتران کویر محسوب می گردد. چاه دستکن در ناحیه شرقی کویر مرنجاب حفر شده و به اعتقاد بسیاری مقدس است. طبق حکایت ها و روایت های موجود، این چاه را امام هشتم شیعیان، در طی برگشت به مشهد حفر نموده و به همین علت تقدس یافته است.

دریاچه نمک آران و بیدگل؛ تماشای زیبایی بی بدیل

دریاچه نمک آران و بیدگل - عکس از سیدمحسن قریشی

یکی از زیباترین پدیده های سرزمین های کویری ایران، دریاچه های نمک است که می توانید با دوربین عکاسی، قاب هایی زیبا از آن بسازید و از آرامش آن لذت ببرید. دریاچه نمک آران و بیدگل یا همان دریاچه مسیله، در محدوده کویر مرنجاب و با فاصله ای نزدیک به 9 کیلومتر از کاروانسرای مرنجاب گستره سفید خود را به رخ می کشد. بیشتر نمک خوراکی کشور از این دریاچه مثلثی شکل تأمین می گردد. اطراف این دریاچه را زمین های باتلاقی پوشانده است و توجه به این نکته در راستا رسیدن به آن مهم است.

گاهی که این دریاچه با بارش باران روبرو می گردد، سطح سفید آن با لایه نازکی از آب پوشاند می گردد. بعد از تبخیر آب و خشک شدن مجدد دریاچه، صحنه های بسیار مجذوب نماینده و دیدنی روی گستره سفید و نمک اندود آن پدید می آید. تمام سطح دریاچه آران و بیدگل پس از تبخیر، با چند ضلعی های سفید فرش می گردد که این اشکال نامنظم هندسی با نام پلی گون شناخته می گردد. اما دیدنی های دریاچه آران و بیدگل تنها به این پدیده ختم نمی گردد؛ جزیره ای سرگردان در این نمکزار وجود دارد که زیبایی رازآلود این منطقه را افزون نموده است.

جزیره سرگردان؛ زیبایی در دلِ دریاچه نمک

عکس از سمیرا طاهری

جزیره سرگردان در دل دریاچه نمک جا خوش نموده و خاصیت جادویی به این دریاچه سفیدپوش بخشیده است. این جزیره در زمان کوتاهی از سال که امکان بارش در منطقه وجود دارد، زیبایی خودش را نمایان می نماید. کافی است تا بارانی ببارد و لایه نازکی از آب سطح دریاچه را بپوشاند، حرکت های ملایم آب، این تصور را بوجود می آورند که جزیره در سطح آب شناور و سرگردان است. خطای دید ناشی از سراب و نامشخص بودن خط انتهای این جزیره یکی دیگر از دلایل سرگردانی آن است. به علت این خطاهای دید جالب و مجذوب نماینده، نام جزیره سرگردان برای این منطقه انتخاب شده است و در مدت کمی که شرایط بارندگی در دریاچه نمک وجود دارد، جزیره سرگردان یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب برای اهل سفر خواهد بود.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

پوشش گیاهی کویر مرنجاب

در کویر مرنجاب پوشش گیاهی و جانوری متنوع است و این امر خود علتی برای اهمیت و مجذوب نمایندهیت این کویر است. در میان گیاهان شورپسند این سرزمین گرم و کویری، بوته هایی همانند اسکنبیل، قیچ، ارته و درخت های گز و تاغ دیده می گردد. در گوشه وکنار جاده مرنجاب که راستا منتهی به این کویر است، درخت های گز و تاغ بیش از همه به چشم می خورد.

پوشش جانوری کویر مرنجاب

جالب است بدانید که حیوانات بسیاری نیز ساکن این سرزمین هستند و با تأمین آب و غذای خود در این کویر روزگار می گذارنند. آفتاب پرست، شغال، گربه شنی، روباه شنی، بزمجه، گرگ، مار، عقرب و… نمونه ای بافت متنوع جانوری کویر مرنجاب است.

گشت وگذار درکویر مرنجاب

کویر مرنجاب - عکس از امیرحسین کشاورز

یکی از تفریحات مجذوب نماینده سفر به کویر، شترسواری است که هواداران بسیاری دارد. با هر گام آهسته ای که شتر برمی دارد، آرامش کویر به وجودتان منتقل می گردد و سفری خاطره ساز برای تان رقم می زند. اما اگر دنبال هیجان هستید، می توانید آفرود سواری را تجربه کنید که لحظاتی پر از آدرنالین برای تان خواهد ساخت. نباید فراموش کنید که آفرودسواری با تمام حس لذت بخشی که دارد، می تواند به بافت کویر صدمه بزند. بنابراین اگر هوادار حفظ محیط زیست هستید و به پایداری سرزمین های کویری علاقمندید، از زمان های طولانی آفرودسواری و حرکات افراطی و غیراصولی آن دوری کنید.

کویر مرنجاب در شب و تماشای آسمان درخشان مرنجاب

بعد از یک پیاده روی لذت بخش به روی شن های داغ کویر در طول روز و عکس های زیبایی که از حال وهوای خورشیدی کویر ثبت نموده اید، حالا وقتش رسیده که آرامش و زیبایی شب را به آغوش بکشید و دوربین تان را پر از قاب های درخشان آسمان شب کنید. مفرح ترین تجربه سفر به کویر، شب زنده داری و چشم دوختن به آسمان است. در کویر مرنجاب این شانس را دارید که علاوه بر چادر زدن و کمپینگ، در کاروانسرای شاه عباسی نیز اقامت داشته باشید و شب را در بام آن با ستاره ها و رصد نقش ونگار آسمان، صبح کنید. شب های کویر به حدی دیدنی هستند که شما را وسوسه می نماید که تا طلوع خورشید بیدار بمانید.

برترین زمان سفر به مرنجاب

کویر مرنجاب هم مثل دیگر منطقه ها بیابانی ایران، آب وهوای آن دمای بالایی دارد و به همین علت تنها در فصل های خنک سال رفتن به این منطقه مقدور است. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، باید بدانید که فصل پاییز برترین زمان رفتن به این کویر است و گرمای روز و سرمای شب آن قابل تحمل تر از سایر زمان های سال است. بعلاوه اگر در فصل بهار راهی این منطقه شدید، حتماً روزهای ابتدایی فروردین، را برای سفر انتخاب کنید تا با گرمای طاقت فرسای مرنجاب روبرو نشوید.

آن چه که پیش از سفر باید بدانیم

عکس از مهدی اشراقی

کویرنوردی شکل خاصی از سفر است که احتیاج به شرایط و لوازم خاصی هم دارد. سفر به کویر حتماً باید به شکل گروهی باشد و یک راه بلد حرفه ای که تجربه این سبک سفر را دارد، در گروه همراهی تان کند. در انتخاب لباس و کفش، باید گرما و آفتاب شدید روز و سختی راه پیمایی راستا را حتماً در نظر بگیرد. ذخیره آبی که همراه دارید، باید جوابگوی تشنگی شما باشد و توجه به این نکته بسیار لازم است.

در کوله سفرتان وجود لوازمی همانند، لباس خنک برای روز، لباس گرم برای شب، کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، جعبه یاری های اولیه، غذاهای کم حجم و فاسدنشدنی، مواد قندی، کفش و دمپایی اضافه، نقشه و… الزامی است. بعلاوه برای دور بودن از خطر گزیدگی، بهتر است، کرم دفع حشرات و پمادهای التیام بخش گزیدگی نیز در کوله بارتان بگنجانید. در هنگام پیاده روی مراقب نیش گزنده و خطرناک ساکنان کویر باشید و از کفش مناسب بهره ببرید.

چگونگی رسیدن به مرنجاب و جاذبه های آن

جاده دریاچه نمک - عکس از مهدی حسین علی

برای رفتن به کویر مرنجاب باید خودتان را به شهرستان آران و بیدگل برسانید و پس از گذشتن از خیابان محمد هلال، میدان حرم و خیابان عباس آباد به بلوار ارتش برسید. این بلوار را تا جایی پیش بروید که به دو راهی جاده مرنجاب و جاده آران و بیدگل به فیض آباد برسید. در راستا جاده مرنجاب پیش بروید و نزدیک به 40 کیلومتر برانید تا به کاروانسرای مرنجاب برسید.

کویر مرنجاب - عکس از سیاوش نعمتی

برای رفتن به دریاچه نمک، پیش از رسیدن به کاروانسرای مرنجاب، در فاصله تقریببی 5 کیلومتری، به یک دور راهی خواهید رسید که یکی از آن های جاده دریاچه نمک است و شما را به سمت این دریاچه دیدنی راهنمایی می نماید.

برای رفتن به چاه دستکن کافی است، بعد از گذشتن از کاروانسرای شاه عباسی در جاده مرنجاب تا 5 کیلومتر پیش بروید. بعلاوه بعد از رسیدن به این چاه به یک دو راهی خواهید رسید که راستا سمت چپ شما را به جزیره سرگردان می رساند.

کویر مرنجاب و تجربه خاطره ساز آن

کویرنوردی تجربه ای منحصربه فرد و لذت بخش است که دنیایی از حس های خوب را به آدمی منتقل می نماید. اقلیم ایران با تنوع بالایی که دارد، این فرصت طلایی را برای طبیعت گردها و گردشگران عاشق کویر فراهم نموده است. کویر مرنجاب هم مثل سایر کویرهای طلایی کشورمان، دیدنی و مجذوب نماینده است. این سفر مهیج را تجربه کنید و لحظه های ناب آن را با همسفران خود شریک شوید تا تبدیل به خاطره ای شیرین شوند. هر کویرگرد دنیایی از دانستنی های ارزشمند به دست خواهد آورد که نشر آن برای سایرین بسیار سودمند خواهد بود. پس اگر چنین تجربه ای را در تاریچه سفرهایتان دارید، اطلاعات مفید خود را در اختیار عاشقان کویر قرار دهید تا دیگران هم مثل شما سفری خوش را تجربه نمایند و خاطره های شیرین کویر را با خود به سوغات ببرند.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1453

به "کویر مرنجاب اصفهان؛ گشت و گذار در سرزمین بی هیاهوی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر مرنجاب اصفهان؛ گشت و گذار در سرزمین بی هیاهوی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید