کلیات برنامه آموزشی دکتری رشته مطالعات سینمایی تصویب شد

به گزارش مجله یافان، کلیات برنامه آموزشی رشته مطالعات سینمایی در مقطع دکتری در جلسه شورای تحول و ارتقای علوم انسانی به تصویب رسید.

کلیات برنامه آموزشی دکتری رشته مطالعات سینمایی تصویب شد

به گزارش گروه دانشگاه مجله یافان، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 189 شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.

در ابتدای جلسه حداد عادل طی سخنانی با بیان اینکه مسئله سینما یکی از مسائل جامعه ما قبل از انقلاب بود، گفت: جامعه دینی ما با سینما مشکل داشت، سینمای ایران به غیر از تعداد بسیار معدودی فیلم، بقیه سینمای مبتذل بود که در واقع فساد اخلاقی و بی بند و باری غربی را در جامعه ما رواج می داد.

وی افزود: به طور کلی در کشور های اسلامی بخش زیادی از سبک زندگی و فرهنگ غربی، به وسیله سینما و با جاذبه های تصویری و موسیقی وارد شده است.

رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان اینکه یکی از دستاورد های انقلاب اسلامی این است که به نوع دیگری از سینما اجازه ظهور و بروز داد، افزود: الان در کشور ما سینمای دفاع مقدس یک نمونه ممتازی از سینما است که شاید در هیچ کجای دنیا آثار سینمایی که با ارزش های معنوی صحنه های جنگ را به تصویر کشیده باشد فراوری نشده است.

وی افزود: در این چهل سال انقلاب، نمونه هایی بسیار خوبی از سینمای معناگرا در کشور عرضه شده است و انواع و اقسام گونه های سینمایی جلوه ویژه ای پیدا نموده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز اگر ما درگیر تحریم و مسائل مالی نبودیم، سینمای ما در کشور های اسلامی به خصوص و در خیلی از کشور های دنیا به خاطر جهت گیری خاصی که دارد و مبتنی بر جاذبه های جنسی نیست، قطعاً حرفی برای گفتن داشت.

حداد عادل خاطر نشان کرد: تصور بنده این است که این رشته خیلی ضرورت دارد، برای اینکه ما بدانیم این ابزار و امکان فنی را در چه جهت و در چه جهتی سوق دهیم.

وی افزود: بعد از گذشت 42 سال از انقلاب اسلامی، ما به یک بلوغی رسیدیم که می توانیم راجع به ماهیت سینما، محتوا، جهت فیلم و تاثیری که می تواند بگذارد، تفکر مستقل داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یک عده به سینما صرفاً به چشم یک حرفه نگاه می نمایند، این گروه ضرورتی ندارد که وارد دوره دکتری و مطالعات نظری شوند، و این افراد غالبا وارد بازار کار و فراوری می شوند.

رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی توضیح داد: بهترین فیلم های سینمایی فاخر دنیا را کارگردان های ساختند که صاحبنظر در فلسفه و مسائل سیاسی، اجتماعی و تاریخ هستند، انسان های برجسته ای که متفکر هستند و به حوزه سینما وارد شده اند و در این حوزه مشغول کار هستند.

وی با اشاره به اینکه ما از هیچ دوره دکتری از روز اول انتظار کمال نداریم، گفت: باید سینما را مقداری به عالم نظر و مباحث نظری بکشانیم و از منظر ارزشی و اسلامی به آن نگاه کنیم.

حداد عادل پیشنهاد داد: با توجه به اینکه برنامه ارشد این رشته کارشناسی سینما بوده و درسال 1372 تصویب شده است و دانشگاه تهران یکسری تغییراتی را در برنامه ارشد این رشته داده و عنوان رشته را به مطالعات سینمایی تغییر داده است و یک دوره دکتری روی آن می خواهد بنا کند، لذا بهتر است برنامه ارشد و دکتری این رشته باهم طراحی و تدوین گردد و در دانشگاه تهران ارشد و دکتری رشته مطالعات سینمایی را از بنیان تاسیس کنیم.

وی افزود: در این جلسه ما وارد جزئیات برنامه نمی شویم و از دکتر سرسنگی درخواست داریم، یک برنامه یکجا به ما بدهند که شامل 32 واحد دوره ارشد مستقل مطالعات سینمایی و 18 واحد دکتری مطالعات سینمایی باشد.

وی توضیح داد: اول برنامه ارشد را تصویب خواهیم کرد و دوره دکتری هم همزمان تصویب می گردد، لیکن مقرر می کنیم، مادامی که دوره ارشد اجرا نشده است، اگر خواستند برای دوره دکتری از رشته های دیگر جذب نمایند مسئله ای در این خصوص نباشد.

در ادامه جلسه موضوع آنالیز سرفصل دوره دکتری مطالعات سینمایی در دستور کار نهاده شد، پس از اظهار نظر اعضا و جمع بندی حداد عادل، کلیات برنامه آموزشی رشته مطالعات سینمایی در مقطع دکتری به تصویب رسید.

همچنین مصوب شد کارگروه کارشناسی ارشد این رشته را تدوین کند و دکتری را برحسب آن بازسازی نمایند و دروس اختیاری را هم در دکتری بگنجاند و در این کار با معاونت ارتباط با حوزه گفتگو داشته باشد و حاصل کار مجدد در شورای تحول طرح گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 741

به "کلیات برنامه آموزشی دکتری رشته مطالعات سینمایی تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیات برنامه آموزشی دکتری رشته مطالعات سینمایی تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید