قدیمی ترین مجموعه بازی های تاریخ؛ کدام سری بازی ها سابقه بیشتری دارند؟

به گزارش مجله یافان، در چند دههٔ اخیر کمپانی های انگشت شماری پیروز به تضمین بقای فرنچایزهایشان در بازار غیرقابل پیش بینی بازی های ویدئویی شده اند. با تغییر جایگاه مدیوم از آرکیدها به خانه ها و تحول سلیقه ها با پیشرفت تکنولوژی تنها درصد کوچکی از فرنچایزهای قدیمی از گذشته تا کنون به جای مانده اند. در این مقاله به فرنچایزهایی می پردازیم که بیشترین قدمت را در عرصه بازی ها دارند.

قدیمی ترین مجموعه بازی های تاریخ؛ کدام سری بازی ها سابقه بیشتری دارند؟

*برای در نظر گرفته شدن برای این فهرست، فرنچایز باید محتویات در حال فراوری داشته باشد یا دست کم در طی پنج سال گذشته عنوانی از آن عرضه شده باشد. این فهرست تنها شامل فرنچایزهایی می گردد که به صورت بازی های ویدئویی آغاز شدند؛ ازاین رو فرنچایزهایی چون مرد عنکبوتی، ایندیانا جونز و استاروارز مدنظر قرار نگرفته شده اند.

با قدمت ترین فرنچایزها که در این فهرست قرار ندارند:

 • ماریو - 40 سال
 • بومبرمن - 40 سال
 • تتریس - 38 سال
 • زلدا - 37 سال
 • کسلوانیا - 37 سال
 • دراگون کوئست - 37 سال
 • متروید - 37 سال
 • متال گیر - 36 سال
 • استریت فایتر - 36 سال
 • فاینال فانتزی - 36 سال
 • مگامن - 36 سال

11. Microsoft Flight Simulator (شبیه ساز پرواز مایکروسافت) - 41 سال

 • اولین بازی منتشر شده: شبیه ساز پرواز مایکروسافت (1982)
 • آخرین بازی منتشر شده: شبیه ساز پرواز 2024 (2024)

بیست سال پیش از آنکه مایکروسافت به سراغ خلق ایکس باکس برود، شرکت در قالب سازندهٔ نرم افزار خود را به بازار رقابت و رایانه های شخصی اولیه وارد کرد. در میان اولین گروه بازی های منتشر شدهٔ آنها شبیه ساز پرواز مایکروسافت قرار داشت، نخستین عنوان در سری همچنان فعال شبیه سازهای پرواز مایکروسافت.

پس از ساخت و عرضه چند نسخه، شبیه سازهای پرواز بالاخره در سال 2020 با انتشار شبیه ساز پرواز مایکروسافت به معروفیت رسید؛ اولین بازی در سری که قرار بود بر روی کنسول عرضه گردد. منتقد سایت IGN به آن نمرهٔ 10 داد و بازی را شگفت انگیزترین شبیه سازی که تابه حال تجربه نموده است قلمداد کرد.

10. Wolfenstein (ولفنشتاین) - 42 سال

 • اولین بازی منتشر شده: قلعهٔ ولفنشتاین (1981)
 • آخرین بازی منتشر شده: ولفنشتاین: خلبان سایبری (2019)

ولفنشتاین کار خود را با قلعهٔ ولفنشتاین، یک بازی مخفی کاری آرکید در سپتامبر سال 1981 میلادی آغاز کرد. این سری در طول عمر چهل و دوساله اش چندین و چند تیم سازنده و ناشر به خود دیده است از جمله استودیوهایی چون id Software و اکتیویژن. در دههٔ اخیر، مخاطبان ولفنشتاین را به سری شوتر اول شخص جنگ جهانی دوم می شناسند که به وسیله MachineGames بتزدا ساخته می گردد. این استودیو از سال 2014 تا به امروز پنج بازی ساخته است: The New Order (2014)، The Old Blood (2015)، The New Colossus (2017)، Youngblood (2019) و بازی واقعیت مجازی Cyberpilot (2019).

9. Donkey Kong (دانکی کانگ) - 42 سال

 • اولین بازی منتشر شده: دانکی کانگ (1981)
 • آخرین بازی منتشر شده: شهر دانکی کانگ: یخ بندان گرمسیری (2018)

دانکی کانگ با اینکه هرگز به اوج معروفیت و محبوبیت ماریو و زلدا دست پیدا نکرد هنوز هم یکی از قدیمی ترین فرنچایزهای بازی های ویدئویی نینتندو است که به صورت آرکید در جولای سال 1981 منتشر شد. دانکی کانگ آنتاگونیست بازی اورجینال است که بشکه هایی را از بالای یک ساختمان در حال ساخت بر روی سر بازیکن می اندازد و لیدی را به گروگان گرفته است. شخصیت قابل بازی که بازیکن کنترل آن را برعهده دارد جامپ من نام دارد که بعداً با نام ماریو شناخته می گردد.

پیروز ترین آثار این فرنچایز Donkey Kong Country است که شامل بازی های دوبعدی سکو بازی می گردد اما در میان آنها ژانرهای دیگری چون اتومبیل رانی (Diddy Kong Racing)، ریتم (Donkey Konga) و سکو بازی سه بعدی (Donkey Kong 3D) نیز دیده می گردد.

8. Frogger (فراگر) - 42 سال

 • اولین بازی منتشر شده: فراگر (1981)
 • آخرین بازی منتشر شده: فراگر و ویرانه های غران (2022)

فراگر چهار دهه را در عرصه بازی های ویدئویی سپری نموده و عمری طولانی تر از هر فرنچایز دیگر به استثنای 7 فرنچایز داشته است. از زمان عرضهٔ اولین نسخه بازی در سال 1981 بیش از سی عنوان دیگر در این فرنچایز ساخته و منتشر شده اند. کونامی سازنده نسخهٔ اورجینال فراگر بود و همچنان مشغول ساخت بازی های نو در فرنچایز است و آخرین بازی آنها بازی انحصاری Apple Arcade به نام Frogger and the Rumbling Ruins است که در سال 2022 میلادی منتشر شد.

7. Missile Command (فرمان موشکی)-43 سال

 • اولین بازی منتشر شده: Missile Command (1980)
 • آخرین بازی منتشر شده: Missile Command: Recharged (2022)

Missile Command یک شوتر دفاع موشکی از آتاری است که در عصر طلایی بازی های ویدئویی آرکید منتشر شد. مانند دیگر بازی های آرکید حاضر در این فهرست، Missile Command به اشکال مختلف شاهد عرضهٔ مجدد، دنباله و اسپین آف های متعدد در طی چهار دههٔ گذشته بوده است. آخرین نسخه، Missile Command: Recharged حاوی قابلیت ها و دشمنان نو، ساندترک نو و بخش co-op است.

6. Pac-Man (پک من) - 43 سال

 • اولین بازی منتشر شده: Pac-Man (1980)
 • آخرین بازی منتشر شده: Pac-Man World Re-Pac (2022)

مدت کوتاهی پیش از Missile Command، بازی پک من در آرکیدهای ژاپن با نام پاکمن (Puck Man) عرضه شد. لوپ بازی اورجینال که راهنمایی پک من در مارپیچی از نقطه ها و دوری از گروه اشباح است در طول 43 سال گذشته بارها مورد دست کاری و توسعه نهاده شده است. از دنباله های قابل توجه فرنچایز می توان به Ms. Pac-Man و Super Pac-Man در سال 1982 میلادی، Pac-Land در سال 1984 میلادی، Pac-Man World در سال 1999 میلادی، Pac-Man Championship Edition DX در سال 2010 میلادی، Pac-Man 256 در سال 2015 میلادی و Pac-Man 99 در سال 2021 میلادی اشاره نمود. آخرین بازی منتشر شده در فرنچایز Pac-Man World Re-Pac است که در واقع ریمیک بازی Pac-Man World است.

5. Asteroids (شهاب سنگ ها) - 44 سال

 • اولین بازی منتشر شده: Asteroids (1979)
 • آخرین بازی منتشر شده: Asteroids: Recharged (2021)

Asteroids پاسخ آتاری به مهاجمان فضایی بود که یک سال زودتر با پیروزیتی فوق العاده در ژاپن عرضه شده بود. Asteroids نیز با پیروزیتی چشمگیر روبه رو شد خصوصاً در ایالات متحده آمریکا. آتاری از آن موقع تابه حال چندین دنباله، اسپین آف و پورت از این بازی منتشر نموده است. آخرین عنوان فرنچایز Asteroids: Recharged نام دارد که به صورت بازنگری مدرن بازی اورجینال آرکید توصیف شده است.

4. Galaxian/Galaga (گالاکسین/گالاگا) - 44 سال

 • اولین بازی منتشر شده: Galaxian (1979)
 • آخرین بازی منتشر شده: Galaga Wars+ (2021)

اولین بازی آرکید شوتم آپ نامکو Galaxian نام داشت، پیش گام شوتر فضایی شناخته شده تر از خود Galaga. بازی Galaxian که به شکلی مشابه در پاسخ به محبوبیت مهاجمان فضایی ساخته شده بود حدوداً دو ماه پیش از عرضهٔ Asteroids در ایالات متحده آمریکا در ژاپن منتشر شد. پیروزیت آن دو سال بعد منجر به ساخت و انتشار دنباله ای به نام Galaga شد. از آن موقع تا به امروز بیش بیست بازی Galaxian/Galaga بر روی آرکید، کنسول ها و گوشی همراه منتشر شده اند که آخرین آنها Galaga Wars+ بود که در سال 2021 بر روی اپل آرکید منتشر شد.

3. Space Invaders (مهاجمان فضایی) - 45 سال

 • اولین بازی منتشر شده: مهاجمان فضایی (1978)
 • آخرین بازی منتشر شده: مهاجمان فضایی: دفاع جهانی (2023)

پیش از Asteroids و Galaxian، توموهیرو نیشیکادو عصر شوترهای فیکس شده را با مهاجمان فضایی شوتم آپ خود رقم زد. این بازی به سرعت به یکی از محبوب ترین بازی ها در آرکیدها تبدیل شد و دو سال بعد وقتی پورت کنسولی بازی بر روی آتاری 2600 جاذبهٔ اصلی خرید آن شد مهاجمان فضایی به اوج معروفیت خود رسید. مهاجمان فضایی الهام بخش شوترهای آرکید بی شماری شد که پس از آن ساخته شدند و ناشر ژاپنی بازی تایتو بیش از سی اسپین آف و دنباله از این بازی عرضه نموده است. این کمپانی اخیراً با گوگل همکاری کرد تا بازی واقعیت افزودهٔ Space Invaders: World Defense ساخته و منتشر کند.

2. Pong (پونگ) - 51 سال

 • اولین بازی منتشر شده: پونگ (1972)
 • آخرین بازی منتشر شده: پونگ کوئست (2020)

اولین بازی ساخته شده به وسیله آتاری به یکی از پرقدمت ترین فرنچایزهای کمپانی و تنها یکی از دو فرنچایزی که بیش از پنجاه سال فعال مانده است. این بازی پینگ پونگ مشهور جز اولین بازی های منتشر شده بر روی آرکید بود و اولین بازی تجاری پیروز به شمار میرود. ازاین رو پونگ به طورکلی به عنوان کاتافهرست صنعت بازی های ویدئویی شناخته می گردد.

1. The Oregon Trail (مسیر اورگن) - 52 سال

 • اولین بازی منتشر شده: The Oregon Trail (1971)
 • آخرین بازی منتشر شده: The Oregon Trail: Boom Town (2023)

قدیمی ترین فرنچایز فعال عرصهٔ بازی های ویدئویی مسیر اورگن مجموعه ای از بازی های استراتژی ماجراجویی است که در ابتدا باهدف آموزش ساخته شد. با اینکه در نسخه های بعدی بازی گرافیک به کار گرفته شده، مسیر اورگن سال 1971 یک بازی تماماً متنی بود که باهدف شبیه سازی سفر پیش گامان از می سی سی پی به اورگن در قرن نوزده طراحی شده بود. این بازی که به عنوان مکملی برای کلاس های تاریخ دورهٔ مبه وسیلهه ساخته شده بود برای اولین بار در یک کلاس درس در مینه سوتا به اجرا عایدی و در سال 1975 در دیگر مدارس مینه سوتا در دسترس نهاده شد و در سال 1978 به کامپیوترهای Apple II پورت شد پیش از اینکه آپدیت شده و به صورت تجاری در سال 1985 منتشر شد. این فرنچایز اکنون شامل ده ها پورت، دنباله، ریمیک و اسپین آف می گردد.

آخرین عنوان در فرنچایز The Oregon Trail: Boom Town نام دارد که یک بازی موبایل رایگان مشابه Farmville است. البته اگر جز طرفداران بازی اورجینال هستید به شما بازی The Oregon Trail سال 2021 را توصیه می کنیم که ماجراجویی متنی بازی اصلی را به یک choose-your-own-adventure از نظر گرافیکی پررنگ و لعاب تبدیل می نماید و بر روی سوئیچ، رایانه شخصی و اپل آرکید در دسترس است.

منبع: IGN

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 مرداد 1402 بروزرسانی: 15 مرداد 1402 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1620

به "قدیمی ترین مجموعه بازی های تاریخ؛ کدام سری بازی ها سابقه بیشتری دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین مجموعه بازی های تاریخ؛ کدام سری بازی ها سابقه بیشتری دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید