فورسپس و وکیوم چیست و چه موقع در زایمان استفاده می شوند؟

به گزارش مجله یافان، فورسپس (Forceps) همانند وکیوم (Vacum) ابزارهایی هستند که برای یاری به زایمان طبیعی استفاده می شوند. با علت استفاده از فورسپس و وکیوم آشناشوید

فورسپس و وکیوم چیست و چه موقع در زایمان استفاده می شوند؟

فورسپس ها ابزارهایی هستند که در عمل های جراحی برای دریافت، مانور دادن یا بیرون آوردن قسمت های درونی بدن مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار می تواند به هنگام زایمان نیز مورد استفاده قرار گیرد و به فرایند زایمان طبیعی یاری نماید. وکیوم نیز ابزاری فنجان مانند است که با مکش ایجاد کننده باعث یاری به فرایند زایمان می گردد.

فورسپس و وکیوم که بر خلاف ظاهر ترسناکشان، برای حدود 10 تا 15 درصد از زایمان های طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند، نه تنها نسبت به زایمان سزارین برای سلامت مادر و نوزاد هیچ خطری نخواهند داشت بلکه در در بسیاری مواقع باعث راحتی و هموارتر شدن این فرآیند نیز خواهند شد. توصیه می گردد قبل از روز زایمان با پزشک مامای خود درباره این ابزار صحبت کنید و از او بخواهید نحوه استفاده از این وسایل را برای شما شرح دهد تا اگر در روز موعود، وسط زایمان اسم این ابزارالات را شنیدید عصبی و مضطرب نشوید.

چه موقع فورسپس و وکیوم ضرورت می یابند؟

به طور معمول، وقتی مادر برای مدت زیادی یعنی حدود 2 تا 3 ساعت در حال زور زدن بوده و آنقدر خسته است که دیگر نمی تواند به این کار ادامه دهد، پزشک به ناچار از فورسپس یا وکیوم استفاده خواهد نمود. مورد اورژانسی بعدی زمانی است که کودک آماده خروج بوده اما ضربان قلب او در حال کاهش باشد و لازم باشد هرچه سریعتر از رحم مار خارج گردد. و مورد آخر زمانی خواهد بود که دهانه رحم به طور کامل با سر نوزاد باز شده و دو اینچ بالاتر از دهانه واژن باشد.

انتخاب ابزار مناسب

انتخاب بین فورسپس و وکیوم به نظر و تجربه پزشک مامای شما بستگی دارد. هر دوی این ابزارها از دیرباز در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گرفته اند به طوری که از قرن 16 استفاده از فورسپس برای یاری به زایمان های اورژانسی رایج بوده است و ماما با استفاده از ابزاری شبیه به انبرک سالاد، به زایمان راحت تر فرد یاری می نموده است.

دستگاه وکیوم امروزی نیز که ظاهری شبیه به پیستون دارد، در گذشته برای نخستین بار در سال 1705 مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه که این ابزارها برخلاف گذشته به جای فلز، از نوعی ترکیب پلاستیکی نرم ساخته شده اند، در جوامع مختلف و به خصوص در ایالات متحده آمریکا از محبوبیت زیادی برخوردار شده اند. اگر پزشک ماما تشخیص به استفاده از فورسپس بدهد، اطراف ناحیه تناسلی شما را به صورت موضعی بی حس نموده و با یاری سوند، مثانه تان را خالی خواهد نمود.

دو لبه ابزار فورسپس باید وارد کانال تولد شده و دو طرف سر نوزاد قرار گیرند. این ابزار که در نهایت به خارج شدن نوزاد یاری می نماید، گاهی نیز برای چرخاندن سر نوزاد و قرار دریافت در موقعیت بهتر استفاده می گردد. شاید گاهی نیز به یک برش کوچک در ورودی کانال تولد احتیاج داشته باشید.

اگر پزشک ماما دستگاه وکیوم را انتخاب کند، به احتمال زیاد بی حسی پرینیال خواهید داشت و مثل مورد قبل باید مثانه تان با یاری سوند تخلیه گردد. سپس کاپ دستگاه وکیوم روی تاج سر نوزاد قرار گرفته و ماما با فشار یک پمپ دستی و یا پرستار با پمپاژ یک منبع خارجی، کودک را خارج می نماید. کشش تنها در طول انقباضات اعمال می گردد و شما به زور زدن هرچه بیشتر به سمت پایین تشویق خواهید شد.

استخراج با وکیوم در صورتی که کاپ ساکشن 3 بار از روی سر نوزاد لیز بخورد و یا اینکه این عملیات بیشتر از 20 دقیقه به طول بینجامد، متوقف خواهد شد. در چنین شرایطی، پزشک ماما عمل سزارین را شروع خواهد نمود. در استخراج با دستگاه وکیوم به ندرت به برش ورودی کانال تولد (یا اپیزیوتومی) احتیاج پیدا می گردد زیرا کاپ ساکشن داخل واژن جا نمی گردد.

منبع: setare.com
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 625

به "فورسپس و وکیوم چیست و چه موقع در زایمان استفاده می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فورسپس و وکیوم چیست و چه موقع در زایمان استفاده می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید