سامانه اعلام شرایط موجودی خون کشور راه اندازی شد

به گزارش مجله یافان، نقشه روزانه اعلام شرایط موجودی خون به تفکیک ادارات کل انتقال خون استان ها با هدف آگاهی داوطلب های اهدای خون از اهمیت و میزان ضرورت حضور در مراکز اهدای خون بر روی پرتال سازمان انتقال خون ایران قرارگرفت.

سامانه اعلام شرایط موجودی خون کشور راه اندازی شد

به گزارش مجله یافان، این نقشه که هر شبانه روز یکبار به روز رسانی می گردد با هدف اطلاع رسانی به عموم مردم طراحی شده است و حامل سه پیغام مختلف بر اساس رنگ بندی قرمز، زرد و سبز است. رنگ بندی های هر استان در این نقشه بر اساس میزان ذخایر خون موجود در مراکز انتقال خون تعریف شده است. بسیاری از متغیرها مانند آب و هوا، تعطیلات، حوادث غیرمترقبه (زلزله، سیل و ...) می توانند موجودی خون هر استان را تحت تأثیر قرار دهند.

رنگ قرمز در این نقشه حامل پیغام اقدام فوری برای اهدای خون است و بدین معنا است که ذخایر خون استان کاهش یافته است و لازم است داوطلبان اهدای خون با هدف جبران این ذخایر و افزایش میزان موجودی در اولین فرصت به نزدیک ترین مرکز اهدای خون استان مراجعه و خون اهدا نمایند.

استان هایی که در شرایط مناسبت تری از ذخایر خون قرار داشته باشند در این نقشه به رنگ زرد به تصویر کشیده می شوند و این رنگ حامل پیغام اقدام به اهدای خون حداکثر تا 14 روز آینده است.اگرچه رنگ زرد بر اهدای فوری خون تاکید ندارد؛ اما از داوطلب های اهدای خون درخواست می گردد که نهایتا در بازه زمانی 14 روزه جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون استان خود مراجعه نمایند و با هدف یاری به بیماران، خون اهدا نمایند.رنگ زرد شرایط شنماینده ای از ذخایر خون را به تصویر می کشد که در صورت حضور اهدانمایندگان خون پایدار و سبز می گردد.

در نقشه شرایط ذخایر خون، رنگ سبز حامل پیغام اهدای مستمر خون است. سقف اهدای مستمر خون برای آقایان 4 بار و برای خانم ها 3 بار در سال است.تامین پایدار ذخایر خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور تنها با اهدای مستمر خون ممکن است و سازمان انتقال خون همیشه مردم را به اهدای مستمر توصیه می نماید.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران لازم به ذکر است خون در کشور در قالب شبکه خون رسانی ملی توزیع می گردد.چنانچه استانی با کمبود ذخایر روبرو گردد خون مورد احتیاج را از استان هایی که ذخایر خون بیشتری دارند دریافت خواهد نمود؛ بنابراین هیچ کدام از استان های کشور با کمبود خون روبرو نمی شوند.این نقشه تنها شرایط ذخایر گلبول قرمز را نشان می دهد و بیانگر ذخایر فرآورده پلاکت خون که طول عمر آن در خارج از بدن تنها 3 تا 5 روز است، نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 910

به "سامانه اعلام شرایط موجودی خون کشور راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه اعلام شرایط موجودی خون کشور راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید