ساخت الماس در دمای اتاق تنها در چند دقیقه!

به گزارش مجله یافان، خبرنگاران : گروهی از دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا(ANU) و مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن(RMIT) در مطالعه اخیرشان دو نوع الماس را در آزمایشگاه و فقط در عرض چند دقیقه در دمای اتاق ایجاد کردند.

ساخت الماس در دمای اتاق تنها در چند دقیقه!

به گزارش مجله یافان به نقل از ایسنا، یکی از این دو الماس، الماس موجود در نوعی از حلقه های نامزدی و دیگری نوعی از الماس به نام لونسدالیت است که در طبیعت و در محل برخورد شهاب سنگ مانند ناحیه کانیون دیابلو آریزونا یافت شده است.

پروفسورجودی بردبای(Jodie Bradby) از دانشگاه ملی استرالیا گفت: دستیابی به این موفقیت و ساخت الماس در عرض چند دقیقه در آزمایشگاه در دمای اتاق بسیار شگفت انگیز است زیرا این فرایند(ساخت الماس) معمولاً طی میلیاردها سال و در شرایط فشار زیاد و دمای بسیار گرم انجام می گردد.

این کشف جدید و غیر منتظره نشان می دهد که لونسدالیت و الماس معمولی هر دو فقط با اعمال فشارهای زیاد(معادل فشار پا 640 فیل آفریقایی) می توانند در دمای معمولی اتاق نیز تشکیل شوند. نکته این مطالعه نحوه اعمال فشاری است که وارد نموده ایم. علاوه بر فشارهای بسیار زیاد، ما اجازه دادیم کربن چیزی به نام برش(shear) را تجربه کند که این فرایند مانند یک نیروی چرخشی و کششی است. ما فکر می کنیم که این عمل اجازه می دهد تا اتم های کربن در جای خود حرکت نموده و الماس معمولی و لونسدالیت را تشکیل دهند.

با استفاده از تکنیک های پیشرفته میکروسکوپ الکترونی، دانشمندان می توانند برش های جامد و دست نخورده ای را از نمونه های آزمایشی گرفته و عکس هایی از نحوه تشکیل این دو نوع الماس تهیه نمایند. این تصاویر نشان داده است که در این روش جدید الماس های معمولی در وسط رگه های لونسدالیت ایجاد شده است.

پروفسور بردبای گفت: لونسدالیت این پتانسیل را دارد که برای برش مواد فوق جامد در محل های استخراج استفاده گردد. ایجاد بیشتر این الماس نادر و بسیار مفید هدف بلند مدت محققان این مطالعه بوده است. دستیابی به دو نوع الماس در دمای اتاق برای اولین بار در آزمایشگاه هیجان انگیز بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 674

به "ساخت الماس در دمای اتاق تنها در چند دقیقه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت الماس در دمای اتاق تنها در چند دقیقه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید