دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر، معضلی که نباید آن را نادیده گرفت

به گزارش مجله یافان، در جامعه امروز به سمتی پیش می رویم که هرکس تنهایی خودش را با یک موبایل پر می نماید و از جمع های خانواده دور می گردد.

دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر، معضلی که نباید آن را نادیده گرفت

به گزارش مجله یافان به نقل از خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی مجله یافان، با شرایطی که در جامعه امروز به وجود آمده به سمتی پیش می رویم که هرکس تنهایی خودش را با یک موبایل پر می نماید و از جمع های خانوادگی دور می گردد.

ارتباط خانواده ها با گسترش شبکه های مجازی و دلایل مختلف دیگر روز به روز کمتر می گردد و فاصله بین اعضای خانواده بیشتر، این مسئله هر روز پر رنگ تر و برای جامعه خطرناک تر می گردد چرا که خانواده یکی ارکان مهم جامعه است.

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در این باره نیز گفت: بر اساس مطالعات علمی صورت گرفته تبادل نظری بین اعضای خانواده ها از 2 ساعت در شبانه روز 20 سال گذشته در حال حاضر به 20 دقیقه کاهش پیدا نموده است.

دیدگاه روانشناسان درباره علل دوری اعضای خانواده از یکدیگر

زهرا زین الدینی روانشناس و مشاور در تبادل نظر با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی مجله یافان، در خصوص اهمیت خانواده اظهار کرد: خانواده اولین مکانی است که افراد از آنجا زندگی خود را آغاز می نمایند و شالوده شخصیتشان شکل می گیرد و همه ما می دانیم که خانواده تاثیر شگرفی در سرنوشت و آینده ما دارد.

زین الدینی اعلام کرد: تحقیقات نشان داده است که در سال های اخیر اعضای خانواده به دلایل مختلفی از هم دورتر شده اند و وقت کمی را با هم می گذرانند به طوریکه روز به روز زمانیکه اعضای خانواده در طول روز با هم سپری می نمایند کم و کمتر می گردد.

این روانشناس گفت: تحقیقات نشان داده است که یکی از عواملی که با احساس شادی در افراد ارتباط مستقیمی دارد داشتن ارتباط صمیمی خانوادگی است و زمانی که افراد بتوانند روابط خوب و پویا با اعضای خانواده خود داشته باشند سلامت روان بیشتر و بهتری خواهند داشت.

وی با بیان اینکه هم روابط زن و شوهر و هم روابط پدر و مادر با فرزندان بسیار مهم است، اضافه نمود: داشتن روابط غنی در بین اعضای خانواده به آن ها یاری می نماید در محیطی که کاملا امن و قابل اعتماد است بتوانند راجع به مسائل و احساساتشان صحبت نمایند و هدایت و یاری دریافت نمایند.

زین الدینی افزود: برای اینکه بتوانیم روابط اعضای خانواده را بهتر کنیم در ابتدا باید بدانیم که چه دلایلی باعث این مسئله شده است تا بتوانیم با توجه به آن اقدامات لازم و موثر را انجام دهیم.

این روانشناس توضیح داد: مهمترین دلیلی که می توان گفت باعث دورشدن بیشتر اعضای خانواده از همدیگر شده است، عدم توانایی برای ایجاد و برقراری یک رابطه موثر است به عنوان مثال افراد نمی دانند چطور به همدیگر فعالانه گوش نمایند و چگونه همدلی داشته باشند.

وی با بیان اینکه دلیل دیگر پیشرفت تکنولوژی و افزایش جذابیت های شبکه های اجتماعی است اضافه نمود: این موارد باعث شده افراد وقت خیلی زیادی را در طول روز صرف استفاده از آن ها بنمایند و متوجه نیستند که چطور ساعت ها وقت خود را هدر می دهند و بدون هدف به استفاده از اپلیکیشن های مختلف می گذرانند.

این روانشناس در ادامه درباره مسائل مالی گفت: مسائل مالی که مردم امروز دارند و ساعت های طولانی کار کردن والدین و استرسی که هرروز پدر ها و مادر ها متحمل می شوند برای اینکه بتوانند مایحتاج اصلی خانواده خود را فراهم نمایند باعث شده است که اعضای خانواده روز به روز از هم دورتر شوند.

سید شهرام علیزاده روانشناس و مشاور در تبادل نظر با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی مجله یافان، درباره دوری اعضای خانواده از یکدیگر اظهار کرد: شاید به خاطر بیاورید که در گذشته ای نه چندان دور، کانون گرم خانواده برپا بود و اعضای خانواده دور هم غذا می خوردند آن روز ها خبری از سفره های تک نفره نبود و تمام اعضای خانواده مدت زمان معینی را در کنار هم پشت سر می گذاشتند.

این روانشناس با بیان اینکه این روز ها این کانون گرم به سردی کشیده شده است ادامه داد: رسم و رسوم پسندیده روز به روز به دست فراموشی سپرده می شوند و این روز ها گوشی تلفن همراه هوشمند، تبلت، بازی های کامپیوتری و تماشای بیش از حد سریال های بی خاتمه، چون لشکری بی رحم به خانواده ها حمله ور شده اند و این پایگاه ایمن را با صدمات جبران ناپذیری روبرو نموده اند.

او درباره علل دوری اعضای خانواده از یکدیگر گفت: تزلزل صندلی والدین به عنوان مدیر خانواده، عدم همدلی و حمایت خانواده در هنگام بروز مشکل، عدم همفکری و مشورت اعضای خانواده در تصمیم گیری ها از جمله عوارض دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر است.

علیزاده با اشاره به اینکه زندگی کردن در یک مکان مشترک خانواده را پایدار نگه نمی دارد اضافه نمود: تعامل موثر اعضای خانواده با یکدیگر موجب پایداری این کانون ارزشمند می گردد و والدین می توانند با رعایت چند نکته قابل توجه، بازگشت صمیمیت بین اعضای خانواده را موجب شوند.

راه چاره برای حل این مشکل از نظر روانشناسان

سید شهرام علیزاده روانشناس و مشاوره درباره راه چاره برای نزدیک شدن روابط اعضای خانواده گفت: سعی کنید که زمان مناسبی را جهت انجام اعمال مشترک در نظر بگیرید. تماشای مشترک یک سریال و بحث در خصوص محتوای آن می تواند اعضای خانواده را به یکدیگر نزدیک تر کند.

او با بیان اینکه استفاده از گوشی تلفن همراه را در ساعاتی که با یکدیگر صحبت می کنید به حداقل ممکن برسانید افزود: شما می توانید از نوجوان خود صمیمانه خواهش کنید تا در این مدت گوشی اش را کنار بگذارد برنامه ای را با نظرسنجی از تمام اعضا تنظیم کنید که در آن مکان های جذاب برای وقت گذرانی قید شده است و به طور گردشی در زمان های مقرر به این مکان ها بروید همچنین رفتن به شهربازی، سینما، پارک و... می تواند اوقات خوشی را برای اعضای خانواده رقم بزند.

این روانشناس ادامه داد: می توانید با آنالیز هر چه دقیق تر اعضای خانواده راه چاره های دیگری را بیابید این مسئله میزان ارتباط شما را افزایش دهد، تغییرات تدریجی را در دستور کار قرار دهید و کوشش نکنید تا به یک باره مدت زمان روابط و تبادل نظر های خود را از ده دقیقه به یک ساعت برسانید.

زهرا زین الدینی روانشناس و مشاور درباره راه چاره برای نزدیک شدن اعضای خانواده به یکدیگر اعلام کرد: از راه چاره هایی که می توان برای حل این معضل اساسی پیشنهاد کرد آموزش مهارت برقراری روبط موثر به اعضای خانواده است، اینکه والدین بتوانند به خوبی به حرف های فرزندانشان گوش نمایند و آن ها را تهدید، نصیحت ننمایند و به گونه ای رفتار نمایند که بچه ها بتوانند به آن ها اعتماد نمایند و نگران پیامد مسائلی که مطرح می نمایند نباشند.

زین الدینی با بیان اینکه والدین بهتر است بتوانند اشتباهاتشان را بپذیرند گفت: در صورت لزوم از فرزندانشان بابت رفتاری که باعث ناراحتی آن ها شده است، عذرخواهی نمایند و همچنین در برابر نظرات و نگرش هایی که مخالف با نظر آن ها است با موضع دفاعی برخورد ننمایند.

این روانشناس ادامه داد: بهتر است خانواده ها در طول روز یک زمانی که برای همه اعضا مناسب هست را معین نمایند و هر روز در آن موقع معین دور هم جمع شوند و راجع به موضوعات مختلف صحبت نمایند، بهتر است که راجع به موضوعاتی که باعث تعارض بیشتر می گردد تا زمانی که مجهز به مهارت همدلی، خوب گوش دادن و مهارت حل تعارض نیستند، صحبت ننمایند.

او با اشاره به اینکه والدین می توانند با افزایش مهارت هایشان در درک و همدلی کردن با فرزندانشان، احساسات آن ها را درک نمایند افزود: این مسئله باعث ایجاد گرمی و صمیمیت بیشتر در بین اعضا خانواده شوند و مسلما ایجاد چنین جوی باعث می گردد که فرزندان تمایل بیشتری به گذراندن وقت با پدر و مادر خود داشته باشند همچنین والدین باید بدانند که به همان اندازه که به رفع کردن احتیاج های مادی خانواده اهمیت می دهند بهتر است که به رفع کردن احتیاج های عاطفی خانواده اهمیت بدهند تا بتوانند از آسیب های احتمالی در آینده که ممکن است خانواده آن ها را تهدید کند پیشگیری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 645

به "دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر، معضلی که نباید آن را نادیده گرفت" امتیاز دهید

1 کاربر به "دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر، معضلی که نباید آن را نادیده گرفت" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر، معضلی که نباید آن را نادیده گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید