حرکت دنباله دار غول پیکر شیطان به سمت زمین ، عکس

به گزارش مجله یافان، دیجیاتو نوشت: دنباله دار موسوم به دنباله دار شیطان در فروردین 1403 از کنار زمین خواهد گذشت و در مسیر خود به دور خورشید منفجر خواهد شد.

حرکت دنباله دار غول پیکر شیطان به سمت زمین ، عکس

طبق صحبت های محققان، این دنباله دار بزرگ و غیرعادی، با نام تهدیدآمیزش (که به شاخ های ظاهری آن اشاره دارد) از کنار زمین عبور خواهد نمود.

این دنباله دار با نام علمی 12P/Pons-Brooks آخرین بار بیش از 70 سال پیش در آسمان زمین پدیدار شد. براساس درخشندگی آن، اخترشناسان تخمین زده اند که مقدار بخش جامد این دنباله دار (هسته آن)، حدود 20 کیلومتر، تقریباً دو برابر مقدار قله اورست است. با توجه به اینکه معمولاً مقدار دنباله دارها بین 1 تا 2.9 کیلومتر است، دنباله دار شیطان مقدار بسیار بزرگی دارد.

  • پنگوئن غول پیکر 160 کیلویی با 2 متر قد/ عکس

  • عکس خبرسازی که یاسمین مقبلی از فضا گرفت/ عکس

براساس گزارش بیزینس اینسایدر، احتمالاً دنباله دار شیطان در بهار آینده بیشتر قابل رؤیت باشد. البته این نزدیکی به این معنی نیست که زمین به سمت انقراض پیش می رود. طبق صحبت اخترشناسان، این دنباله دار در نزدیک ترین حالت، همچنان حدود یک و نیم واحد نجومی با زمین فاصله خواهد داشت (حتی دورتر از مسافت زمین تا خورشید). این دنباله دار وقتی که به زمین نزدیک شود، با چشم غیرمسلح یا با دوربین های چشمی نیز قابل مشاهده خواهد بود. علت آن بیشتر به نورانی بودن این دنباله دار مربوط می شود تا به اندازه نزدیکی اش.

اهمیت دنباله دار شیطان برای دانشمندان

این دنباله دار هم درخشان و هم بسیار غیرعادی است. شاخ های آن در واقع دم هایی از گاز و غبار هستند که در اثر یک سری انفجارهای عجیب به وجود آمده اند که دانشمندان هنوز آن را درک نکرده اند. این دنباله دار در امسال میلادی، دچار دو طغیان شده است. طغیان به پدیده ای گفته می شود که در اثر آن دنباله دارها ناگهان بسیار فعال تر می شوند و چندین تن گاز و غبار را در مدت زمان کوتاهی به بیرون پرتاب می نمایند. وقتی که طغیان رخ می دهد دنباله دار به سرعت درخشان می شود و پس از آن به روشنایی قبلی خود برمی شود. در دنباله دار شیطان به علت طغیان های بزرگ شدت این نور بسیار زیاد است. این اتفاق همان چیزی است که این دنباله دار را برای دانشمندان جالب می نماید.

طبق یک نظریه، این طغیان ها به علت وجود اشکال یخی در دنباله دارها است و وقتی که در معرض گرمای خورشید قرار می گیرند، باعث وقوع انفجارهای بزرگ می شود. بااین حال، دنباله دار شیطان اغلب در حال انفجار است و به طور گیج نماینده ای، دور از خورشید است. این دنباله دار درحال حاضر دورتر از مریخ واقع شده است، جایی که دمای بالایی هم ندارد. این پدید باعث طرح سؤال هایی شده است، مثلاً: کدام انرژی موجب این نوع طغیان های بزرگ می شود؟

انتظار می رود دنباله دار شیطان در اواسط آوریل 2024 (فروردین 1403) به اوج درخشندگی خود برسد و به سفر 71.2 ساله خود به دور خورشید ادامه دهد. ستاره شناسان، حرفه ای یا غیرحرفه ای، مشتاقانه منتظر سررسیدن این دنباله دار هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آبان 1402 بروزرسانی: 1 آبان 1402 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1639

به "حرکت دنباله دار غول پیکر شیطان به سمت زمین ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت دنباله دار غول پیکر شیطان به سمت زمین ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید