تشخیص کرونا ظرف 2 ساعت با نمونه بزاق ممکن شد

به گزارش مجله یافان به نقل از دیلی میل، محققان یک تست تشخیص کووید 19 دو مرحله ای ابداع نموده اند که با استفاده از بزاق دهان می تواند ابتلای فرد به بیماری را شناسایی کند.

تشخیص کرونا ظرف 2 ساعت با نمونه بزاق ممکن شد

محققان انستیتو ولکام سانگر(Wellcome Sanger) این تست را ابداع نموده اند که اینسایت (Insight) نام دارد و معتقدند این طرح اولیه را می توان به آسانی ارتقا داد و البته استفاده از آن نسبت به سیستم های سواب بینی آسان تر است.

میزان دقت این فرایند مشابه تست های آزمایشگاهی PCR از سواب بینی است که استانداردی ایده آل برای شناسایی ابتلاء به بیماری به حساب می آید.

نتایج اولیه تست جدید در 2 ساعت تعیین می شوند و در صورت مثبت بودن نتیجه ابتلاء، مشابه تست بارداری، یک رنگ درخشان و خاص روی تست ظاهر می گردد.

مرحله دوم فرایند شامل افزودن بارکد به نمونه اولیه است تا به طور ایمن به یک متخصص در مرکز توالی ژنتیک ارسال و نتیجه تست تأیید گردد. به این ترتیب هرگونه احتمال خطا در مثبت شدن تست نیز کاهش می یابد.

مؤلفان ارشد این پژوهش در تحقیق خود نوشته اند: یک تست ایده آل 5 ویژگی دارد و بر این اساس باید دقیق، ارزان، مقیاس پذیر، قابل حمل و سریع باشد. به این ترتیب امکان تست غیر متمرکز و مکرر برای جمعیتی وسیع، حتی در کشورهایی فراهم می گردد که منابع پزشکی محدودی در اختیار دارند.

این تحقیق در نشریه Science Advances منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 879

به "تشخیص کرونا ظرف 2 ساعت با نمونه بزاق ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص کرونا ظرف 2 ساعت با نمونه بزاق ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید