برای خشک کردن لباس ها خشک کن یا بند رخت بهتر است؟

به گزارش مجله یافان، خشک کردن لباس ها زیر نور خورشید و با یاری جریان طبیعی هوا عمل ساده ای است که هم به صرفه جویی در مصرف برق منجر می گردد و هم آلودگی را کاهش می دهد. بر عمر لباس ها نیز می افزاید. اینکه که به جای روشن کردن خشک کن برقی، لباس های مرطوب را به سادگی روی بند رخت یا رخت آویز پهن کنیم و منتظر بمانیم با یاری خورشید و جریان هوا خشک شوند، تاثیر نجات بخشی بر کره زمین دارد و برای بهداشت پوست و موی ما هم مفید است.

برای خشک کردن لباس ها خشک کن یا بند رخت بهتر است؟

آویزان کردن لباس های شسته شده در فضای باز به علت سهولت و آثار خارق العاده آن در از بین بردن آلودگی ها یکی از انتخاب های مهم زندگی اند که من و شما می توانیم انجامش دهیم. ساکنان بیشتر کشورهای دنیا، حتی کشورهای صنعتی که برای خرید خشک کن لباس منابع را دارند، هم این را خوب متوجه شده اند.

بر خلاف ایالات متحده آمریکا که خشک کن برقی جزئی از فرهنگ رختشویی شده است و تماشا لباس های آویزان روی بند رخت ابروی همسایه ها را بالا می پراند، برای بیشتر مردم دنیا آویزان کردن لباس های خیس در هوای آزاد کاملا عادی است.

دنیا در مقابل آمریکای شمالی

همان طور که در سینما و رسانه های اجتماعی بارها دیده اید، در ایتالیا، پهن کردن لباس ها روی بند یک عادت فرهنگی ریشه دار است. در این کشور 60 میلیون نفری که هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا است، تنها سه درصد خانواده ها خشک کن دارند و تقریبا تمام ایتالیایی ها صرف نظر از سن، عایدی، آب وهوا و فصل، لباس ها و ملحفه های خود را روی بند و در هوای آزاد خشک می نمایند. بند رخت های کشیده شده بین ساختمان ها در ایتالیا خود به یک جاذبه فرهنگی تبدیل شده اند.

البته ایتالیایی ها استثنا نیستند. به جز کانادا، هیچ یک از 10 اقتصاد برتر دنیا به میزان آمریکا از خشک کن لباس استفاده نمی نمایند و ثروتمندترین و مولدترین کشورها بدون وسیله ای که بسیاری از مردم آمریکای شمالی آن را ضروری می دانند، پیروز شده اند رشد نمایند.

چرا مردم لباس های خود را روی بند رخت خشک می نمایند؟

این تفاوت در استفاده از خشک کن قدرت فوق العاده و اغلب ناشناخته فرهنگ را نشان می دهد. بسیاری از کشورها در مقایسه با آمریکای شمالی، برای استفاده از خشک کن دلایل بیشتری دارند؛ مثل خانه های کوچک تر یا آب وهوای سردتر اما این کار را نمی نمایند.

در حالی که حفاظت از محیط زیست ممکن است بر تصمیم بعضی افراد در نحوه خشک کردن لباس روی بند تاثیر بگذارد، این عمل بسیار گسترده تر از آن است که تنها عملی در راستای حفظ محیط زیست تلقی گردد. خیلی ها به درستی عقیده دارند که خشک کن لباس ها را خراب می نماید و از عمرشان می کاهد.

ذخیره انرژی

بدون شک بسیاری از مردم دنیا تشخیص می دهند که استفاده از خشک کن بر مصرف انرژی و آلودگی هوا تاثیر زیادی دارد.

هنگامی که عوامل مختلف و مطالعات رقیب در نظر گرفته گردد، یک تخمین معقول این است که در خانه آمریکایی ها، خشک کن حدود هفت تا هشت درصد از برق واحدهای مسکونی را مصرف می نماید.

در آمریکای شمالی، قیمت برق پایین است و انعکاس دهنده هزینه های واقعی آلودگی هوا نیست.

محافظت از پارچه و لباس

یکی دیگر از مزایای خشک کردن لباس ها در آفتاب این است که به لباس ها آسیب نمی زند. تنها ضرر خشک کردن لباس ها زیر آفتاب این است که باد آن ها را ببرد یا اگر چند روز زیر نور خورشید بمانند، رنگشان بپرد.

خشک کردن لباس در آفتاب با ظرافت بیشتری همراه است. گرما و چند صدبار چرخیدن در دستگاه خشک کن به پارچه فشار وارد می نماید، دکمه و زیپ و قزن قفلی ها را به هم گیر می دهد و لباس ها را نخ کش می نماید. حرارت بالا هم به الیاف پشمی آسیب می زند و به آن حالت نمدی می دهد. یکی دو ساعت چرخیدن روی هم و سابیده شدن لباس ها عمرشان را کم و ظاهرشان را کهنه می نماید.

این چرخه آسیب های بسیار ریزی هم به الیاف وارد می نماید که معمولا با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست.

لکه بری و کشتن باکتری ها زیر نور خورشید

نور طبیعی خورشید در روشن کردن لکه روی لباس های سفید، ملحفه ها، حوله ها و کهنه هایی که به سرعت تغییر رنگ می دهند، عالی است.

خشک کردن لباس در آفتاب علاوه بر کم رنگ کردن لکه ها، با از بین بردن باکتری های به جای مانده آن ها را ضدعفونی هم می نماید. تاثیر این روش زمانی بیشتر است که لباس هایتان را تا خشک شدن کامل، زیر نور مستقیم خورشید بگذارید.

خلاص شدن از شر بوهای ناخواسته

خشک کردن لباس زیر نور خورشید طی چند ساعت می تواند بوی نامطبوع دود، غذا و کپک را کاملا از بین ببرد. طبق تحقیقاتی که در سال 2019 منتشر شد، لباس هایی که در آفتاب خشک می شوند، ترکیبات آلی فراوری می نمایند که ما را به یاد رایحه های گیاهی و عطر می اندازد.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 5 اسفند 1401 بروزرسانی: 5 اسفند 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1557

به "برای خشک کردن لباس ها خشک کن یا بند رخت بهتر است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "برای خشک کردن لباس ها خشک کن یا بند رخت بهتر است؟" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای خشک کردن لباس ها خشک کن یا بند رخت بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید