اندازه گیری نبض با گوشی هوشمند

به گزارش مجله یافان، گروهی از دانشمندان دانشگاه واشنگتن روش جدیدی را برای ردیابی سلامت افراد با استفاده از دوربین های گوشی هوشمند یا رایانه افراد ابداع نموده اند.

اندازه گیری نبض با گوشی هوشمند

یک شخص می تواند از نبض و سیگنال تنفس خود تنها با دریافت یک فیلم لحظه ای از صورت خود مطلع گردد.

این سیستم با استفاده از فناوری یادگیری ماشین تغییرات نامحسوس در نحوه انعکاس نور صورت شخص را ضبط می نماید چرا که این موضوع با تغییر جریان خون در بدن فرد مرتبط است. سپس می تواند نبض و نرخ تنفس فرد را اندازه گیری کند.

شین لو(Xin Liu) نویسنده اصلی این مطالعه گفت: یادگیری ماشین در طبقه بندی تصاویر بسیار خوب عمل می نماید. اگر یک سری عکس از گربه ها به آن نشان دهید و سپس به او بگویید گربه ها را در تصاویر دیگر پیدا کند، می تواند این کار را انجام دهد. اما برای اینکه یادگیری ماشین در سنجش سلامت از راه دور نیز مفید باشد ما به سیستمی احتیاج داریم که بتواند موارد خاصی در ویدیو که می تواند اطلاعات فیزیولوژیکی مانند نبض را نشان دهد، شناسایی و آن را اندازه گیری کند. از آنجا که بدن هر شخص با دیگری فرق دارد بنابراین این سیستم باید بتواند به سرعت با امضای فیزیولوژیکی منحصر به فرد هر فرد سازگار گردد و این را از سایر تغییرات مانند شکل ظاهری و محیطی که دارد جدا کند.

در مرحله اولیه، دانشمندان این سیستم را با یک مجموعه داده آموزش دادند که شامل هر دو فیلم از چهره افراد و اطلاعات حقیقت زمینه ای بود. نبض و نرخ تنفس هر فرد با ابزارهای استاندارد در این زمینه اندازه گیری می گردد. با استفاده از داده های مکانی و زمانی از فیلم ها ، سیستم علائم حیاتی را مشخص می نماید.

حقیقت زمینه ای(Ground truth) اصطلاحی است که در زمینه های مختلف به اطلاعات به دست آمده توسط مشاهده مستقیم اطلاق می گردد.

لو گفت: ما اعلام می کنیم که وقتی رنگ پوست تیره تر است عملکرد سیستم ضعیف تر است و این امر تا حدی به این دلیل است که نور به طور متفاوتی از پوست تیره منعکس می گردد و در نتیجه سیگنال ضعیف تری ایجاد می گردد. محققان ما به طور فعال در حال توسعه روش های جدید برای حل این محدودیت هستند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 908

به "اندازه گیری نبض با گوشی هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه گیری نبض با گوشی هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید