کشف دروازه بیگانگان در مریخ!

به گزارش مجله یافان، مریخ سالهاست که دستمایه خیال پردازی های ما در خصوص وجود حیات فرازمینی است، اما گویا خود این سیاره نیز همیشه چیز هایی برای تقویت این خیال پردازی های ما در اختیار دارد. به تازگی تصویری از مریخ نورد کنجکاوی به زمین مخابره شده است که به طرز حیرت انگیری چیزی شبیه به دروازه ورودی یک بنای کنده شدن در دل کوه را در برابر چشمان ما قرار می دهد؛ چیزی همچون دروازه بیگانگان!

کشف دروازه بیگانگان در مریخ!

به گزارش مجله یافان، دانشمندان می گویند یکی از جدیدترین عکس هایی که از مریخ نورد کنجکاوی در این سیاره سرخ به تصویر کشیده شده است، ویژگی نسبتاً جالبی را در صخره ها نشان می دهد. ویژگی مورد نظر بسیار شبیه به درگاه های کنده شده در دل کوه ها در زمین می باشد که انسان های باستانی برای کاربرد هایی همچون مذهبی (همچون کنده کاری های مشهور پترا در اردن) و یا تدفین (همچون آرامگاه های پادشاهان پارس در ایران)، آن ها را ایجاد کرده اند. همچنین اگر تخیلات خود را هم وارد ماجرا کنیم، این تصویر شبیه به ورودی قلعه های سنگی کنده شده در دل کوه است که در برخی فیلم های علمی و تخیلی به کرات دیده ایم.

درگاه مشهور به doppelgänger در مریخ، آنقدر شکل و ظاهر متقاعد کننده ای دارد که تقریباً همه ما چه ستاره شناسان و چه افراد عادی، وسوسه می شویم باور کنیم که به مخفیگاهی کوچک برای مریخی ها یا شاید دریچه ای به یک جهان دیگر می نگریم. همچنین برخی از این تصویر تونل به مرکز سیاره تعبیر می کنند. به هر حال، به نظر می رسد که تصویر و ویژگی زمین شناسی ثبت شده برای الهام بخشیدن به یک یا دو فیلم علمی تخیلی کافی است. اما برخی نیز هستند که چندان اهمیتی به این خیال پردازی ها نمی دهند و به راحتی چنین برش های منحصر بفرد را به شکستگی هایی نسبت داده اند که نتیجه نوعی فشار بر روی سنگ است. در واقع این افراد فرسایش های طبیعی را که شاید با چندین زلزله نیز مرتبط باشد، عامل این برش های خاص بر روی صخره ها می دانند.

این برداشت البته منطقی تر می کند، زیرا ما می دانیم که مریخ نیز زلزله های متعددی را تجربه می کند. در واقع، بزرگترین لرزش ثبت شده روی سیاره سرخ تا به امروز در 4 می سال جاری اتفاق افتاده است و دانشمندان همچنان در حال کار برای مشخص دقیق محل وقوع آن و علت آن هستند. علاوه بر این، دانشمندان می گویند اگرچه ممکن است در تصورات ما، برش صخره ای دروازه مانند، بزرگ دیده شود، اما این امکان وجود دارد که حفره ای که مشاهده می شود در حالت واقعی تنها چند سانتی متر یا چند اینچ ارتفاع داشته باشد. به عبارت دیگر، این برش شاید آنچان که فکر ما برداشت می کند بزرگ نیست، اما این نیز ین ها یک احتمال است و شاید هم واقعاً به اندازه یک دروازه ورودی بزرگ باشد.

اگر علاقمند هستید تا تصویر اصلی و رنگی مریخ نورد کنجکاوی را با جزئیات دقیق تر و همچنین امکان بزرگ نمایی نقاط مختلف عکس و البته دروازه مورد نظر را ببینید، می توانید اینجا کلیک کنید و خودتان سیری در منطقه مورد نظر بکنید. دروازه بیگانگان را می توانید در قسمت بالای تصویر کمی به سمت چپ و تقریبا در مرکز، مشاهده کنید. اگر دروازه را پیدا نکردید، در پایین کادر عکس، قسمت های مهم تصویر به صورت بزرگ نمایی شده قرار داده شده اند که با کلیک روی آن ها می توانید محل آن ها بر روی عکس را شناسایی کنید. این تصویر در یک نقطه زمین شناسی به نام سنگفرش گرینهو، از طریق دوربین مستقر در سفینه کنجکاوی، در 7 می 2022 گرفته شده است.

در مدتی که به نما های نزدیک از مریخ از فرودگر ها و مدارگرد ها دسترسی پیدا کردیم، با عکس های واقعاً عجیب و شگفت انگیزی از سیاره سرخ روبرو شدیم؛ دهانه های پر از یخ، صخره های عجیب و غریب به اشکال مختلف و عوارضی که غیر طبیعی جلوه می کرد. در واقع این سیاره تا به امروز بیش از هر جای دیگری ما را در معرض اکتشافات شبه وار و چیزی که به زندگی فرا زمینی مربوط است، قرار داده. شاید شیء مکعبی شکل عجیبی را که سال گذشته از طریق مریخ نورد Yutu 2 چین روی ماه مشاهده شد، به خاطر داشته باشید. اگرچه خیلی زود مشخص شد که این کلبه کوچک بیگانگان در واقع چیزی جز یک سنگ نبود، اما یافته های مریخ چنین سادگی را ندارند و برای اغلب آن ها فقط می توان به حدس و گمان روی آورد. شاید این دروازه بیگانگان هم مانند کلبه بیگانگان ماه توضیحی ساده داشته باشد، اما اگر چنین هم باشد به زودی به اثبات نخواهد رسید، پس تخیلات ما همچنان درباره مریخ ادامه خواهد داشت.

منبع: sciencealert

نوشته: مصطفی جرفی-مجله یافان

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1421

به "کشف دروازه بیگانگان در مریخ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دروازه بیگانگان در مریخ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید