همه چیز در مورد قیمت چشمی دزدگیر اماکن

به گزارش مجله یافان، یک دزدگیر اماکن از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از آن جمله می توان به پنل، چشمی، بلندگو، ریموت، تلفن کننده، باتری و … اشاره نمود. اما سؤال اساسی این است کدامیک از این اجزا وظیفه تشخیص خطرات احتمالی را بر عهده دارد؟ بدون شک تجهیزی که در سیستم دزدگیر منازل، احتمال سرقت و خطر را تشخیص دهد، به عنوان یکی از مهم ترین اجزای سیستم به شمار می رود. در پاسخ به این سؤال باید این طور بگوییم که چشمی یا سنسور دزدگیر اولین تجهیز در سیستم دزدگیر اماکن است که کار تشخیص موارد مشکوک را بر عهده دارد.

همه چیز در مورد قیمت چشمی دزدگیر اماکن

به گزارش مجله یافان بنابر اعلام وب سایت پنتا، با علم به این نکته در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد چشمی سارقگیر اماکن و انواع آن بیشتر بحث کنیم.

اهمیت و نقش چشمی سارقگیر اماکن

مبحث سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان یا Building Management System چند سالی است که به طور جدی در ایران مورد توجه قرار گرفته است و مهندسان ساختمان زیادی روی این حوزه تمرکز کرده اند. بحث درباره سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان مفصل است و نیاز به مجالی دیگر دارد اما ذکر این نکته لازم است که سارقگیر اماکن یکی از بخش های مدیریت هوشمند ساختمان به شمار می رود که در چند سال اخیر برای صاحبان کسب وکارها، منازل مسکونی و ادارات اهمیت پیدا کرده است.

چشمی یا سنسور سارقگیر به عنوان چشم بینای این سیستم عمل می کند و در صورت تشخیص هرگونه عامل مزاحم در محیط سیگنال مناسب را در کمترین زمان به پنل سارقگیر ارسال می کند.

نکات نصب چشمی سارقگیر اماکن

یکی از نکات مهمی که در مورد چشمی سارقگیر اماکن باید مورد توجه قرار بگیرد، محل نصب آن است؛ بسیار مهم است که این تجهیز در مکان هایی نصب شود که اولاً به راحتی قابل تشخیص نباشد و در ثانی سارقان نتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. اگر به هر دلیلی این تجهیز توسط سارقان از کار بیفتد، عملاً سیستم سارقگیر فلج می شود و نمی توان عامل مزاحم را شناسایی کند؛ بنابراین لازم است تا کار نصب این تجهیز توسط افراد خبره و باتجربه در این زمینه صورت بگیرد.

همان طور که چشم ما انسان ها در صورت قرار دریافت در معرض نور مستقیم خورشید دچار مشکل در شناسایی محیط می شود، چشمی ها نیز در صورتی که در معرض تابش مستقیم آفتاب باشند، نمی توانند به خوبی عمل نمایند و عوامل مزاحم را شناسایی نمایند.

نوسانات دمایی زیاد می تواند روی عملکرد چشمی تایر مخرب داشته باشد؛ بنابراین توصیه می شود که چشمی ها در مکان های سایه و با ارتفاع مشخص نسبت به سطح زمین نصب شود.

انواع چشمی سارقگیر اماکن

برای تقسیم بندی چشمی های سارقگیر منازل روش های مختلفی وجود دارد؛ به عنوان مثال برخی این سیستم ها را بر مبنای ساختار نصب آنها دسته بندی می نمایند که به دو دسته بی سیم و باسیم تقسیم می شود. هدف از این تقسیم بندی تشخیص نحوه اتصال این تجهیز به پنل سارقگیر است.

اما یک دسته بندی دیگر برای چشمی سارقگیر اماکن وجود دارد که آنها را بر مبنای مکانیزم حساسیتشان تقسیم بندی می کند. بر مبنای این نگاه چشمی های سارقگیر به چند دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارت اند از:

چشمی های نوری

حفاظت از برخی مکان ها صرفاً محدود به بازه زمانی خاصی است که مجموعه خالی از سکنه باشد. در این گونه مواقع استفاده از چشمی های نوری در اماکن توجیه دارد. در واقع مکانیزم عملکرد این چشمی ها به این صورت است که با تغییرات انعکاس نور از اجسام محیط پیرامون به آن، سیگنال خطر را به پنل سارقگیر ارسال می کند. دو نوع از این چشمی ها وجود دارد که یکی برای کار کردن در روز و دیگری برای شب مورد استفاده قرار می گیرد. البته باید به این نکته اذعان کنیم که استفاده از این گروه از چشمی ها به تنهایی گزینه مناسبی برای حفاظت از اماکن به شمار نمی رود.

چشمی های حرارتی یا PIR

این دسته از چشمی ها قادر هستند تا با رصد محیط به کمک اشعه مادون قرمز و حسگرهای حرارتی، عوامل انسانی مزاحم را به خوبی شناسایی نمایند؛ چرا که دمای بدن انسان معمولاً نسبت به دمای محیط بالاتر است و به همین دلیل به راحتی توسط حسگرهای حرارتی، حضور انسان در یک محیط قابل رهگیری است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که این نوع سنسورها معمولاً کاربردهای نظامی و امنیتی دارند. به دلیل قیمت بالای آنها. اما از نظر دقت تشخیص عملکرد بسیار خوبی در بین انواع چشمی های سارقگیر دارند.

از این نوع چشمی ها در سیستم سارقگیر اماکن حیاتی و مهم نظیر موزه ها که اشیای قیمتی در آنها نگهداری می شود، استفاده می شود. در ساعات خاصی که موزه ها تعطیل هستند، تردد در سالن های موزه وجود ندارد. به همین دلیل سنسورهای حرارتی به راحتی قادر هستند عامل انسانی حاضر در محیط را شناسایی نمایند.

چشمی های ارتعاشی

دسته ای دیگر از چشمی ها هستند که نسبت به ضربه حساس هستند و در صورتی که افراد سارق تلاش نمایند با ضربه زدن به درب ها یا شکستن شیشه ها وارد ساختمانی شوند، عامل محرک را تشخیص می دهند. به این ترتیب سیگنال هشدار را به پنل سارقگیر ارسال می نمایند. معمولاً این چشمی ها روی درب ها و پنجره های ساختمان ها نصب می شوند.

کلام پایانی در مورد سیستم سارقگیر اماکن یا منزل

آنچه مطالعه کردید، مختصری درباره مفهوم چشمی سارقگیر اماکن و انواع آن بود. در تهیه این تجهیز که به عنوان یکی از مهم ترین اجزای هر سیستم سارقگیری به شمار می رود، باید دقت کافی لحاظ شود. در صورتی که درباره چشمی سارقگیر منازل و قیمت انواع سارقگیر اماکن سؤالی دارید، می توانید با همکاران ما در شرکت پنتا تماس حاصل نمایید یا به سایت پنتا به آدرست Panta.ir مراجعه نمایید.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1021

به "همه چیز در مورد قیمت چشمی دزدگیر اماکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در مورد قیمت چشمی دزدگیر اماکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید