سفر به غار مخوف اژدها

به گزارش مجله یافان، غار بتون (اژدها) در کویر استان خراسان جنوبی، اورست غارهای شرق کشور است که هنوز انتهای شگفت انگیز آن کشف نشده است.

سفر به غار مخوف اژدها

به گزارش مجله یافان، غار بتون (اژدها)، یک غار آهکی در فاصله 47 کیلومتری شهر فردوس و 12 کیلومتری شهر سرایان و در نزدیکی روستای چرمه است؛ پس از عبور از دهانه غار بتون، یک محوطه واقع شده است که دارای دو دهانه است، دهانه بالا دارای راستای صعب العبور و دهانه پایین دارای راستا سهل العبور است.

این غار دارای دو دهانه است که دهانه ورودی به نام اژدها و دهانه خروجی آن که بسیار مخوف و بزرگ است و این علت وجه تسمیه این غار است.

غار بتون به دلیل گذرگاه های و حوضچه های موجود از معدود غارهای ایران با این ویژگی بشمار می رود. عمق این غار 400 متر تخمین زده می گردد. رطوبت نسبی غار 5.8 درصد، دمای آب درون غار 10 درجه سانتیگراد و حرارت درون غار 11 درجه سانتیگراد است. سقف غار پوشیده از کربنات کلسیم خالص و در برخی از مناطق مخلوط با عناصر دیگر است.

برای ورود به این غار باید از تجهیزات کوهنوردی استفاده کرد. این غار که هنوز خاتمه آن کشف ناشده باقی مانده است، در کوهی صخره ای واقع شده است که از سنگ های آهکی و رسوبی تشکیل شده است.

سفری شگفت انگیز در دل این غار درست همان چیزی است که برای هیجان در زندگی روزمره امروز لازم داری. غاری که رفتن در آن رسیدنی ندارد، بی خاتمهست و آن قدر جذب دیواره های مروارید نشانش می شوی که گذر زمان از خاطرت می رود و باور نمی کنی این سردی دلپذیر و هوای مطبوع در کویر جریان داشته باشد.

در داخل این غار می توان انواع تزیینات آهکی از قبیل استلاگمیت، استلاگمیت (لوله ای، میله ای، گل کلمی و غیره)، حوضچه های آب معدنی و بلورهای زیبای کوارتز و کلیست را مشاهده کرد، مرواریدهایی که به زیبایی و شگفتی غار افزوده اند.

غار اژدها در واقع دومین غار عمیق و اورست غارهای شرق کشور محسوب می گردد که با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست کارشناسی های لازم در آن صورت گرفته است.

در داخل این غار آب قابل آشامیدن و بسیار سرد جاری است، آبی که جانت را سیراب از تازگی طبیعت می نماید. بی خاتمه بودن از شگفتی های غار بتون سرایان محسوب می گردد که هنوز خاتمهی آن کشف نشده است.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 650

به "سفر به غار مخوف اژدها" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر به غار مخوف اژدها" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به غار مخوف اژدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید