اندکا؛ ابزار پلیس آمریکا برای شنود معترضان در فضای مجازی

به گزارش مجله یافان، اسناد جدیدی که یک رسانه آمریکایی به آنها دست پیدا کرده نشان می هد پلیس آمریکا از یک نرم افزار شرکت اوراکل به نام اندکا برای رصد معترضان در فضای مجازی هنگام بروز اعتراضات استفاده کرده است.

اندکا؛ ابزار پلیس آمریکا برای شنود معترضان در فضای مجازی

به گزارش گروه بین الملل مجله یافان، اسناد جدیدی که یک رسانه آمریکایی به آنها دست پیدا کرده نشان می هد پلیس آمریکا از یک نرم افزار شرکت اوراکل به نام اندکا و چندین نرم افزار دیگر برای رصد معترضان در فضای مجازی هنگام بروز اعتراضات استفاده کرده است.

پایگاه افشاگر اینترسپت گزارش خود را با روایت معترضی به نام مت مک لافلین، از فعالان جنبش ضد سرمایه داری که چندین بار از طریق پلیس دستگیر شده آغاز کرده است.

مک لافلین، هنگام برگزاری نشست سال 2012 ناتو یکی از افرادی بود که به سازمان دهی تجمعات اعتراضی علیه این نشست در شیکاگو کمک می کرده. او می دانسته که پلیس سرمایه گذاری عظیمی برای مقابله با اعتراضات انجام داده و انتظار داشته تظاهرات ها با مقابله گسترده پلیس روبرو شوند.

مک لافلین می گوید اندکی قبل از برگزاری این نشست، مسئولان پلیس سه نفر از نزدیکان او را دستگیر کرده اند و متوجه شده که پلیس های مخفی به گروهش نفوذ کرده اند.

اما اکنون به نظر می رسد که ماجرا پیچیده تر از آن چیزی بوده که مک لافلین می پنداشته. اینترسپت نوشته به نظر می رسد که پلیس آمریکا، از شبکه های اجتماعی هم به نام سلاح علیه معترضان استفاده کرده است.

مک لافلین، در زمان جاری بودن تظاهرات های جنبش اشغال شیکاگو اطلاعات های مربوط به مسیرهای راه پیمایی را روی دو حساب کاربری مرتبط با این جنبش در توییتر منتشر می کرده است.

اسناد جدیدی که اینترسپت به آنها دست یافته نشان می دهد بسکمک از پیام هایی که او در توییتر منتشر می کرد وارد نرم افزارهای تحلیل اطلاعات شده و در دسترس پلیس قرار می گرفته است.

این اسناد نشان می دهند پلیس شیکاگو از ابزاری به نام Endeca Information Discovery (ابراز کشف اطلاعات اندکا) که محصول شرکت نرم افزاری اوراکل بوده برای رصد توییت معترضان استفاده می کرده است.

زد و خورد پلیس آمریکا با معترضان به نشست ناتو در سال 2012

اوراکل ادعا می کند اندکا به پلیس و نهادهای دیگر برای به دست آوردن برداشت کلی درباره کلان داده ها کمک می کند.

در اوج تظاهرات های مردمی علیه ناتو، پلیس از اندکا برای بررسی 20 هزار توییت ظرف یک ساعت استفاده کرده است. طبق گزارش اینترسپت، پیام های منتشرشده در توییتر نیم ثانیه بعد از انتشار وارد این نرم افزار میشوند و حتی اگر حذف شوند برای مدت نامعلوم در آنجا باقی می مانند. پلیس س پس می تواند از نرم افزار اندکا برای تمرکز روی پیام هایی که کلیدواژه هایی مانند اعتراض دارند استفاده کند.

اینترسپت نوشته اکنون که 9 سال از آن زمان می گذرد پلیس آمریکا کماکان از نرم افزارها برای داده کاوی در فضای مجازی و رصد معترضان استفاده می کند.

درگیری پلیس با معترضان به قتل نژادپرستانه جورج فلوید

اوراکل، تنها شرکتی نیست که محصولاتش برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. طبق گزارش اینترسپت، در تظاهرات های تابستان گذشته برای اعتراض به قتل نژادپرستانه جورج فلوید، پلیس از نرم افزای به نام Dataminr برای تجزیه و تحلیل پیام های تظاهرات کنندگان در توییتر استفاده کرده است.

پلیس شیکاگو که در حال همکاری با پلیس اف بی آی بر روی کارگروهی جهت نظارت بر فضای مجازی است هم از نرم افزارهای ساخت شرکت های Geofeedia، LexisNexis و Pathar استفاده کرده است. اداره های پلیس در سراسر ایالات متحده آمریکا تصاویر انتخاب شده از فضای مجازی را وارد موتور جستجوی مربوط به یک ابزار تشخیص چهره جنجالی کرده اند.

گزارش اینترسپت همچنین حاکی است اوراکل با استناد به استفاده پیروز از اندکا برای سرکوب تظاهرات کنندگان علیه نشست ناتو این نرم افزار را به کشورهای دیگر از جمله چین هم فروخته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1046

به "اندکا؛ ابزار پلیس آمریکا برای شنود معترضان در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندکا؛ ابزار پلیس آمریکا برای شنود معترضان در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید