گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات

به گزارش مجله یافان به نقل از دیجیتال ترندز، بررسی های محققان دانشگاه ام آی تی نشان می دهد گاز بی رنگ فسفین بر خلاف گازهایی مانند متان و اکسیژن تنها به علت تحولات بیولوژیک و نه تحولات زمین شناسی به وجود می آید و لذا شناسایی آن در دیگر سیاره ها عامل قطعی وجود حیات در آنهاست.

گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات

فسفین، گازی با فرمول شیمیایی نادر پی اچ 3 است که البته به مقدار اندک در جو کره زمین هم وجود دارد. گاز یادشده بسیار سمی نیز هست و با حمله به دستگاه تنفسی باعث مرگ می شود.

بررسی ها نشان می دهد گاز فسفین تنها در صورتی تولید می شود که حیات غیرهوازی و غیروابسته به اکسیژن در منطقه ای وجود داشته باشد. این گاز به هیچ وجه به علت واکنش شیمیایی یا ناهنجاری های زمین شناسی یا جغرافیایی به وجود نمی آید. گاز فسفین همیشه از فسفر به دست می آید و فرایند این تبدیل بدون وجود عناصر زنده و در حال حیات رخ نمی دهد.

ستاره شناسان با عمل به این موضوع قصد دارند از تلسکوپ جدید جیمز وب برای شناسایی این گاز در فضا استفاده کنند و از این طریق احتمال حیات در دیگر سیاره ها را بررسی کنند. بدین منظور نقاطی در فاصله 16 میلیون سال نوری از کره زمین هم بررسی خواهند شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 50

به "گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید