راز تراکوتا، ارتش سربازهای خفته در خاک برملا شد!

به گزارش مجله یافان، ارتش تراکوتا | The Terracotta Army

در سال 1974 باستان شناسان توانستند ارتشی را پیدا نمایند که در استان Shaanxi کشور چین در نزدیکی مقبره امپراطور اول چین، در زیر خاک خفته بودند. چین از آن دست کشورهای شگفت انگیزی است که به طور مدام کشف های عجیب و حیرت آوری در آن می گردد. با این حال پیدا شدن یک ارتش 8 هزار نفری سفالی مقدار انسان مطمئنا یکی از حیرت آورترین کشف های تاریخ چین بوده است که هر کسی را خیره می نماید. این ارتش 8 هزار نفره سفالی کاملا به سلاح ها مجهز بودند، در کنار سمت شرقی گورستانی که در آن دفن شده بودند، بود. در ادامه می خواهیم واقعیاتی را راجع به این کشف عجیب به شما بگوییم و پرده از آن برداریم. با خبرنگاران همراه باشید.

راز تراکوتا، ارتش سربازهای خفته در خاک برملا شد!

همه چیز درباره ارتش تراکوتا

قطعا کشف ارتش تراکوتا یا همان ارتش سفالی چین یکی از جالب ترین کشف های تاریخ کشور چین بوده است. طبق آن چه که باستان شناسان تخمین زده اند، قدمت این سربازهای سفالی به سال 220 تا 210 قبل از میلاد مسیح برمی گردد و هر سربازی یک ویژگی خاص دارد و در کمال تعجب باید بگوییم که چهره هیچ دو سربازی شبیه به هم نیست!

در واقع رازهای زیادی درباره تراکوتا هست اما در این 40 سال، باستان شناسان پیروز شده اند تا جزییات باور نکردنی زیادی را درباره سربازهای زمینی کشف نمایند.

ارتش تراکوتا در نزدیکی شهر باستانی Xianyang قرار گرفته است و در نقشه های امروزی کشور چین، این منطقه متعلق به کوه های لیشان در منطقه لینتونگ و تقریبا در فاصله 660 مایلی از جنوب غرب پکن است.

دانشمندان بر این باورند که کل این گورستان زیر زمینی در واقع انعکاسی از داخل و خارج کاخ امپراطوری آن دوران بوده است. در واقع در سال 1974 کشاورزان محلی منطقه در حال حفاری بودند که ناگهان یک سر سفالی به بیرون افتاد.

این کشاورزان که از اهمیت آن چه که پیدا نموده بودند بی خبر بودند، سر پیدا شده را برداشتند و با خود به خانه بردند. چندین ماه بعد دانشمندان از این کشف با خبر شدند و به محل آن رفتند تا منبع این اشیای سفالی را پیدا نمایند.

کشف ارتش تراکوتا

از همان حفاری های اولیه در سال 1974، باستان شناسان توانستند 3 چاله با بیش از 8 هزار سرباز سفالی پیدا نمایند. باستان شناسان بعلاوه پیروز شدند تا 40 هزار سلاح واقعی مختلف هم کشف نمایند. این چاله ها بین 15 تا 20 فوت در زیر زمین هستند و اندازه آن ها با هم فرق دارد. هر راهرو با راهروی دیگر به وسیله دیواره هایی جدا شده است و در زیر پاهای این سربازان هزاران قطعه سفالی وجود دارد که سربازان روی آن ایستاده اند.

جالب است بدانید که صورت همه این سربازان رو به شرق است، دقیقا سمتی که قلمرو دشمن بوده است، هر سرباز هم سلاحی در دست دارد.

متاسفانه بسیاری از سلاح ها و اجزای بدن این سربازان مخصوصا سرهای آن ها به غارت رفته است. این غارت ها تنها چند سال بعد از مرگ قین شی رخ داد. غارتگرها بسیاری از این سربازان را از بین بردند و سلاح ها آنها را به یغما بردند و بعد آن جا را به آتش کشیدند که این آتش سوزی باعث شد تا سقف آن جا روی مجسمه ها فرو بریزد و تعدادی از آن ها را از بین ببرد.

هنوز هم اگر به چاله های شماره 1 و 2 نگاه کنید می توانید اثرات آتش سوزی را ببینید. روی بدن برخی از این سربازهای سفالی می توان نقاط قرمز رنگ را دید و اثرات واضحی از قسمت هایی از سقف دیده می گردد که روی سربازها افتاده است. باستان شناسان توانسته اند اندازه زیادی خاک رس قرمز و زغال سنگ را با حفره هایی روی تنه ارتش تراکوتا پیدا نمایند.

بازسازی سربازان ارتش تراکوتا

وقتی که باستان شناسان این سربازان را پیدا کردند بسیاری از آن ها خراب شده بودند و تقریبا حتی یکی از آن ها وجود نداشت که کاملا سالم باشد. بیشتر آن ها کاملا شکسته بودند و قسمت هایی از بدن آن ها به خصوص سر آنها وجود نداشت و علاوه بر این درخشندگی شان را از دست داده بودند. تا به امروز باستان شناسان چینی پیروز شده اند تا بسیاری از این قسمت های شکسته را ترمیم نمایند که تعداد این سربازهای بازسازی شده 2 هزار تا می گردد و آن ها حالا در موزه ارتش تراکوتا درست در همان جایی که آن ها 2200 سال پیش قرار داده شده بودند، قرار داده شده اند.

سربازان ارتش تراکوتا چطور ساخته شده اند؟

طبق نشنال جئوگرافیک ارتش ارواحی چین یا همان ارتش سفالی چین از گل سفال و خاک رس درست شده اند و همه آن ها کار دست هستند. باستان شناسان تخمین زده اند که در آن دوران هنرمندانی که این سربازان را ساخته اند حداقل 10 سال را برای ساخت آن ها صرف نموده اند تا بتوانند 8 هزار سرباز را در اندازه های واقعی و با برترین و بیشترین جزییات ممکن بسازند. متخصصان باستان شناسی بعلاوه بر این باورند که حداقل 87 استاد مجسمه ساز در این کار شرکت داشته اند که هر کدام از آن ها یک تیم حداقل 10 نفره داشته است و طبق این اطلاعات آنها می توانسته اند در ماه حداقل یک سرباز بسازند.

کین شی، خالق ارتش تراکوتا

کین شی در واقع اولین پادشاه چینی ها بود که توانست به عنوان یک امپراتور تمامی ارتش چین را مرتب نموده و انسجام ببخشد. عمده معروفیت کین شی به خاطر قدرت او در وضع قوانین و بعلاوه اجرای آن ها به وجود آمده بود. قانون گرایی او زبانزد هر کس حتی دشمنانش بود. ازدیگر کارهایی که کین شی در طول فرامانرواییش انجام داد این بود که مردم را از مکتب کنفوسیوس کاملا منع کرد و هر کتابی که مربوط به او بود را سوزاند. محققان و تاریخ شناسان بالاتفاق می گویند که چین از زمانی آغاز به پیشرفت کرد که کین شی آن را به یک پارچگی و استحکام رساند. حتی جالب است بدانید که نام فعلی سرزمین چین از این امپراتور الهام گرفته شده است.

امپراتور کین شی زمانی که با نوشیدن شربتی برای جاودانه شدن مسموم شد و از جهان رفت، در مقبره او سربازان تراکوتا را به همراه او گذاشتند تا این سربازها به اعتقاد و باور چینی ها در جهانیی که پس از مرگ در انتظار کین شی بود از محافظت نمایند. مقبره ای که حاوی پیکر کین شی و سربازان تراکوتا بود، برای ساختش نزدیک به 37 سال زمان صرف شد و بر اساس کتب تاریخی کارگرانی که در ساخت این مقبره شرکت داشتند همگی زنده به گور شدند تا کسی از محل دفن کین شی با خبر نگردد. در این جا باید این نکته را بگوییم که زمانی که سربازان تراکوتا پیدا شدند، محققان بر اساس کتب مختلف دست به کاووش برای پیدا کردن مقبره کین شی بزرگ نیز زدند ولی در آخر آن را پیدا نکردند. می گویند که در مقبره کین شی سقفی از آسمان با طلا و جواهر درست نموده اند و پر است از طلا و جواهرات گم شده.

دانستنی هایی درباره ارتش تراکوتا

 • ارتش تراکوتا به زبان چینی، 秦始皇陵兵马俑 نوشته می گردد.
 • تراکوتا امروزه به عنوان یک سبک طراحی ساختمانی و معماری که در آن ماده اصلی سفال قرمز رنگ است، شناخته می گردد.
 • صاحب ارتش تراکوتا امپرتور کین شی، در اثر خوردن ترکیبی از جیوه، گرده یشم سبز و یک جوشانده سنتی که کیمایگران برای زندگی جاودانه برای او درست نموده بودند، از جهان رفت.
 • دانشمندان و کارشناسان بالاتفاق می گویند که صورت سربازان تراکوتا بر اساس رنگ و مشخصات اصلی سربازان امپراتور چین کین شی ساخته و رنگ آمیزی شده اند.
 • هیچ کدام از این 8 هزار سرباز شبیه به یکدیگر نیستند و همگی با هم حتی در کوچک ترین جزئیات تفاوت دارند.
 • سه سردابه ای که در این مقبره وجود دارد، دارای دسته بندی متفاوت و با دسته مختلفی از سربازان هستند.
 • تنها عضو ارتش تراکوتا سربازان نیستند بلکه احشامی همانند اسب و وسایلی همانند ارابه، نیزه و شمشیر نیز در این ارتش سفالین وجود دارند.
 • کشاورزانی که برای اولین بار خیلی اتفاقی سر سفالین یکی از سربازان تراکوتا را پیدا کردند هیچ گاه قصد نداشتند تا رازشان را برملا سازند! آن ها می ترسیدند که این سر و هر آن چه که به همراهش بود دارای نیرهای تاریک جادویی و باستانی باشد و نفرینش آن ها را گرفتار کند.
 • در ساخت ارتش تراکوتا به غیر از قرمزی سفال از رنگ های گیاهی آبی آسمانی، قهوه ای آجری، سفید، سبز یشمی و نارنجی استفاده شده بوده است.
 • در بین یافته های باستان شناسان در مقبره تراکوتا یک شمشیر برنزی که با توجه به آنالیز بدنه آن متوجه شدند که جیان نام دارد و آب کاری کروم شده بود نیز به چشم می خورد که امروزه در موزه نگهداری شده و به نمایش عموم در آمده است.
 • کارشناسان با استفاده از تکنولوژی های سه بعدی و چند بعدی توانسته اند تا با بازسازی مدل اولیه سربازان ارتش تراکوتا به این نتیجه نائل آیند که سربازان تراکوتا در واقع با پوششی رنگارنگ در این مقبره قرار گرفته بوده اند! در این ارتش هر سرباز با توجه به جایگاه و مقامش لباسی کاملا رنگارنگ به تن داشته است.
 • امروزه برای این مجسمه ها موزه ای در محلی که ارتش تراکوتا پیدا شده ساخته اند و آن ها در یک سایت کاملا مجهز و محافظت شده نگهداری می نمایند و به نمایش عموم گذاشته اند.
 • سربازان چینی و سفالین تراکوتا برای نمایش به سان فرانسیسکو فرستاده شده بوده اند.

چرا ارتش تراکوتا ساخته شده است؟

واقعا به نظر شما چه هدفی می تواند در پس ساخته شدن این تعداد سرباز سفالی با این دقت جزییات باشد؟ چه لزومی دارد که 8 هزار سرباز سفالی در اندازه های انسانهای واقعی ساخته گردد؟ در واقع هدف اصلی از ساخته شدن جنگجویان ارتش تراکوتا نه فقط تئوری بلکه یک هدف عملی بوده است به این معنی که هدف اصلی از ساخت ارتش تراکوتا این بوده است که امپراطور اول را از دشمنانش در زندگی بعدی در امان نگه دارد و به همین دلیل است که این سربازان با چنین دقت و ظرافتی ساخته شده اند. در سال 1987، سازمان جهانی یونسکو ارتش تراکوتا را به عنوان یکی از اثرهای جهانی یونسکو شناخته و معرفی کرد تا از این طریق بتواند از این گنجینه های با ارزش تاریخی محافظت کند.

منبع: historicmysteries.com

منبع: الی گشت
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1345

به "راز تراکوتا، ارتش سربازهای خفته در خاک برملا شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز تراکوتا، ارتش سربازهای خفته در خاک برملا شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید