اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی شد، راه اندازی دادگاه های آنلاین

به گزارش مجله یافان، عیسی زارع پور صبح امروز در نشست خبری آنلاین با رونمایی از اپلیکیشن عدالت همراه در راستای غیرحضوری کردن خدمات و کاهش مراجعات مردم برای دریافت خدمات قوه قضاییه، بر لزوم استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه قضایی کشور تاکید نمود.

اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی شد، راه اندازی دادگاه های آنلاین

وی با اشاره به اینکه با توجه شیوع ویروس کرونا و لزوم استفاده حداکثری مردم از ابزارهای فناوری اطلاعات، قوه قضاییه برنامه های مدونی را در دستور اجرا دارد، گفت: راه اندازی درگاه الکترونیکی قوه قضاییه با این هدف صورت گرفته است. از سوی دیگر از اول دی ماه، کلیه درخواست های اعاده دادرسی کیفری به صورت الکترونیکی و غیرحضوری به قوه قضاییه قابل انجام است.

زارع پور با بیان اینکه موضوع هوشمند سازی تطبیق اثرانگشت مندرج در کارت ملی مراجعه نمایندگان به دفاتر قضایی در راستای کاهش جعل نیز از هفته گذشته شروع شده است، اعلام کرد: امروز نیز در راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، رونمایی از اپلیکیشن موبایل عدالت همراه را در دستور کار قرار داده ایم که نسخه تلفن همراه تمام خدمات الکترونیک قضایی در کشور محسوب می گردد.

وی ادامه داد: به وسیله این زیرساخت نرم افزاری، تمامی خدمات قوه قضاییه در اختیار عموم مردم قرار می گیرد. در فاز نخست این اپلیکیشن، خدمات دادگستری ها به وسیله موبایل قابل ارائه است. در گام بعد، سایر خدمات دستگاه قضا روی این پلتفرم قرار می گیرد و در گام نهایی خدمات سایر دستگاه های مرتبط به وسیله این بستر موبایلی، قابل ارائه خواهد بود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نخستین خدمت اپلیکیشن عدالت همراه را دریافت ابلاغیه های الکترونیکی مطرح کرد و گفت: مراجعان با نصب این اپلیکیشن می توانند تمامی ابلاغیه های جدید و قدیم خود را دریافت نمایند. اطلاع رسانی در مورد پرونده های قضایی از دیگر ویژگی های این نرم افزار کاربردی است. به نحوی که جزئیات تمام پرونده های شخص در دستگاه قضا و اقدامات مربوطه، به وسیله این اپلیکیشن قابل مشاهده و جستجو است.

زارع پور، نوبت دهی محاکم قضایی را از دیگر سرویس های اپلیکیشن عدالت همراه برشمرد و گفت: این اقدام تحولی در اولویت دادن به شعب اجرای احکام و مجتمع های قضایی خواهد بود و مردم می توانند به وسیله این اپلیکیشن بدون مراجعه به محاکم قضایی، نوبت دریافت نمایند. در این زمینه مطابق با بخشنامه ریاست قوه قضاییه، خدمت موردنظر در کمترین زمان ممکن به کسانی که نوبت الکترونیکی گرفته اند، ارائه خواهد شد.

وی درخواست گواهی عدم سوءپیشینه با کد کاربری ثنا را از دیگر ویژگی های این اپلیکیشن مطرح کرد و گفت: با کوشش اداره سجل کیفری دادسراها، آنالیز عدم سوءپیشینه افراد در دو روز کاری آنالیز شده و در صورتی که فرد فاقد سوءپیشینه باشد برای وی گواهی الکترونیکی صادر می گردد.

زارع پور با اشاره به اینکه نصب این اپلیکیشن سبب می گردد که طرفین دعوی به سرعت از احکام و پرونده های قضایی خود آگاه شوند، تاکید نمود: صدور گواهی و ابلاغ الکترونیکی از این طریق انجام می گردد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: تا دو هفته دیگر نیز سرویس احراز هویت را به شکل آنلاین و به وسیله این اپلیکیشن خواهیم داشت که اقدام تحولی در قوه قضاییه خواهد بود که با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان صورت گرفته است. با وجود این سرویس، دیگر احتیاجی به مراجعه حضوری برای دریافت کد ثنا نیست.

وی در مورد نحوه استفاده از این اپلیکیشن گفت: برای ورود به این درگاه، در حال حاضر احتیاج به ارائه کد کاربری ثنا است و اگر فردی این کد را ندارد، باید به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و کد را دریافت کند. اما تا 3 هفته آینده و پس از راه اندازی سرویس احراز هویت آنلاین، ثبت نام ثنا به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد و کاربر مسئله ای برای ورود به این سامانه موبایلی نخواهد داشت.

زارع پور با اشاره به استفاده از مکانیزم رمز یکبار مصرف برای احراز هویت و امضای نیمه دیجیتال در این سرویس، گفت: هم اکنون در حال فراهم کردن زیرساخت های سرویس امضای دیجیتال هستیم و در آینده این سرویس را فعال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه خدمت دیگر مربوط به این اپلیکیشن، شرکت در نظرسنجی های قضایی است، شرح داد: ما از مردادماه سامانه ای پیامکی راه اندازی کردیم که افراد شرکت نماینده در جلسات رسیدگی قضایی می توانند در مورد عملکرد شعب قضایی اظهارنظر نمایند. امروز نیز با رونمایی از اپلیکیشن عدالت همراه این امکان تسهیل شده است.

زارع پور با اشاره به اینکه در آینده نزدیک به مرور خدمات جدیدی در راستای هوشمندسازی قوه قضاییه و سهولت دسترسی در اختیار عموم مردم قرار می گیرد، گفت: اپلیکیشن عدالت همراه در دو نسخه اندروید و IOS به وسیله بازارهای نرم افزار و درگاه ملی قوه قضاییه با عنوان adliran.ir و eadl.ir قابل نصب است.

وی در مورد حفظ محرمانگی اطلاعات و حریم خصوصی افراد در استفاده از این اپلیکیشن، تاکید نمود: ما به هیچ وجه کاری با اطلاعات مندرج در گوشی کاربران نداریم. بعضی از خدمات قطعاً احتیاج به فعال سازی دوربین و میکروفن دارد که در همه اپلیکیشن ها از کاربر تاییدیه دریافت می گردد. اگر افراد تمایل ندارند، می توانند این دسترسی ها را فعال ننمایند. به هر ترتیب حفط حریم خصوصی افراد مورد تاکید ما است و اطلاعات کاربران محرمانه و نزد ما محفوظ است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با اجرای سرویس احراز هویت آنلاین، تا سرانجام سال، برگزاری دادگاه الکترونیکی و شرکت در جلسات دادگاه به صورت آنلاین به وسیله این اپلیکیشن قابل ارائه خواهد بود. این سرویس هم اکنون در 10 استان تست شده است.

زارع پور ادامه داد: دادگاه آنلاین در فاز اجرای آزمایشی 10 استان تست شده و 30 هزار جلسه در داخل کشور از این طریق صورت گرفته است. ظرف ماه آینده نیز برای تجهیز زیرساخت های لازم در برقراری ارتباط تصویری و نقاط قضایی زندان ها، ابلاغیه خواهیم داد و امیدواریم تا سرانجام سال، دادگاه آنلاین در کل کشور توسعه یابد.

وی گفت: ما به دنبال تجمیع خدمات هستیم و معتقدیم که مردم در دریافت خدمات الکترونیکی فقط باید با یک آدرس روبرو باشند. از این رو در گام بعدی به دنبال این هستیم که خدمات قوه قضاییه را به وسیله میکروسرویس ها، در اختیار اپلیکیشن های دولت همراه و اپلیکیشن های پرکاربرد دیگر قرار دهیم. اما اینکه تمامی خدمات دولت به وسیله یک اپلیکیشن ارائه گردد، پروژه ای شکست خورده است و ارائه خدمات سازمان های مختلف که هرکدام یک زیرساخت متفاوت دارند، روی یک بستر، کار شدنی به حساب نمی آید.

به گفته زارع پور، ماهانه 250 هزار تا 300 هزار نوبت قضایی به وسیله سامانه نوبت دهی آنلاین انجام می گردد. قوه قضاییه، در راستای ارائه خدمات غیرحضوری، ماهانه بیش از 100 هزار گواهی سوءپیشینه را به صورت الکترونیکی صادر می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 731

به "اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی شد، راه اندازی دادگاه های آنلاین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی شد، راه اندازی دادگاه های آنلاین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید