اجازه ورود افکار و هیجان منفی را به زندگی خود ندهید

به گزارش مجله یافان، به طور کلی هیجانات انسان را از واقعیت دور می کنند و سبب خستگی او می شوند؛ این عمل در بروز هیجانات و افکار منفی بیشتر است و باید یا آن مقابله کرد.

اجازه ورود افکار و هیجان منفی را به زندگی خود ندهید

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی مجله یافان، وقتی هیجان در وجود انسان به وجود می آید، سبب مصرف انرژی بیشتر می شود همانطور که کار فیزیکی یا فکری نیز او را خسته می کنند.

چنانچه هیجان از کنترل انسان خارج شده و بر عقل غالب شود، انسان از حالت طبیعی برای بروز رفتار مناسب و درست ناتوان می شود.

خستگی روانی به معنای بیزاری از از زندگی، بی حوصلگی و بی هدفی در پی تجربه هیجانات بسیار به وجود می آیند ک به بی معنایی در زندگی ختم می شوند.

افراد پرخاشگر و عصبی یا همان کسانی که به اصطلاح زود از کوره در می فرایند، ناسازگارترین رفتار آدمی را دارند، چون از دلخوری ساده شروع شده و به فاجعه ختم می شود.

ما در مقابل دیگران دو نوع رفتار داریم، رفتاری که از نوع واکنش است و رفتار دیگر پاسخ است که تفاوت هایی باهم دارند.

رفتار واکنشی پیرو افکار منفی غالب و هیجانات است، در هنگام بروز آن فرد به رفتاری که طرف مقابل از خود نشان می دهد فکر نمی کند.

اما پاسخ، همراه با تفکر و توجه است و آگاهی فرد را در پی دارد.

به افکار و هیجانات منفی نباید بها داد چرا که انسان را از رفتار بالغانه و و عاقلانه دور می کنند. اگر افکار منفی تبدیل به عادت در زندگی انسان شوند، در ناخودآگاه فرد قرار می گیرد و هر فکر منفی که به سوی ما بیاید، بدون هیچ تغییری پذیرفته شده و تبدیل به پذیرش عادت منفی می شود.

اگر افکار منفی ما برسی نشوند سبک زندگی منفی را برای فرد ادامه دار می کنند. زمانی که انسان مورد هجمه هیجانات شدید مخصوصا نوع منفی آن قرار بگیرد، فرسودگی روانی ایجاد می کند.

در اولین گام برای مقابله با افکار و هیجانات منفی، خوب است از افرادی با نگرش منفی به دور باشیم، امید را بیشتر از هر زمان دیگر در خود زنده نگه داشته و با اعتماد به نفس به راهی که انتخاب کرده ایم ایمان داشته باشیم.

ریشه افکار و هیجان منفی در پس فکر انسان و ورودی های آن است پس بهتر است درِب فکر را به روی هر آنچه که منفیست بست و حال خود و انرژی مثبت را در خود تقویت کرد.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: yfun.ir شناسه مطلب: 1220

به "اجازه ورود افکار و هیجان منفی را به زندگی خود ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجازه ورود افکار و هیجان منفی را به زندگی خود ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید